fbpx
Szybki sposób na przygotowanie list pod SEO

Dzisiaj opiszę jedną z ciekawszych opcji Majestic, które umożliwia odpytanie o najważniejsze parametry nawet dla 400 adresów URL naraz, dzięki czemu możemy załadować tam obszerną listę stron dowolnego rodzaju, a następnie odpytać m.in. o Trust Flow i Citation Flow. Na tej podstawie z kolei ustalamy progi, powyżej których uznamy strony za odpowiedniej jakości i otrzymujemy docelową listę.

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Po forach latają obszerne listy profilów, forów i innego rodzaju stron – to może być cokolwiek. Ja podam przykład filtrowania listy katalogów ze strony www.katalogiseo.info – wybrałam je dlatego, że jest tam dostępna opcja wyeksportowania albo pełnej listy, albo tej odpowiadającej wybranym przez nas filtrom, np. katalogi moderowane albo katalogi na autorskich skryptach.

Zaczynamy od przejścia do wyszukiwarki zaawansowanej i ustalenia, jakie katalogi nas interesują. Niech to będą te moderowane.
Pobranie listy katalogów
Pod tym linkiem dostępna jest opcja pobrania listy za drobną opłatą wynoszącą 5 zł + VAT. Zakupiony kod jest ważny przez 10 minut, więc w tym czasie można zarówno pobrać pełną listę bez żadnej opcji jej filtrowania, jak i pobrać dodatkowo np. same moderowane katalogi albo tylko katalogi z wybranej przez nas tematyki.

OK, mamy już całkiem solidną bazę. Problem w tym, że bez dodatkowych parametrów mamy tysiące adresów, a chcemy działać tylko na tych o sensownych parametrach SEO. Przechodzimy więc do Majestica (w płatnej wersji), a konkretnie do narzędzia Bulk backlink checker.
Bulk backlink checker
Przypominam, że w pole można wpisać jednocześnie do 400 adresów i po chwili naszym oczom ukazują się szczegółowe dane.
Bulk backlink checker
Teraz wystarczy kliknąć „Eksportuj dane” i połączyć zawartości obu plików, tj. pliku pobranego ze spisu katalogów z tym z Majestic. Następnie usuwamy niepotrzebne kolumny, np. w moim przypadku będzie to Topical Trust (wystarczy mi tematyka wskazana podczas zgłaszania katalogu), Result Code, Status i kilka innych. Spośród danych ze spisu katalogów zostaje mi przede wszystkim data dodania i liczba zaindeksowanych stron (do tego, aby odsiać te, których nie ma w Google), jako że ważny jest dla mnie staż, ewentualnie skrypt i tematyka, z danych z Majestic mam liczbę backlinków, domen linkujących, pomocniczo również liczbę linkujących IP i liczbę różnych klas C, a także Citation Flow i Trust Flow. Najważniejsze z tych danych pogrubiłam.

Dalsza część pracy na liście to ustalenie własnych parametrów, np. przynajmniej 2-letniego stażu, wybór minimalnego Trust Flow i minimalna liczba domen linkujących (jest dla mnie ważniejsza od łącznej liczby linków, aczkolwiek te dane trzeba zawsze analizować razem). W międzyczasie trzeba też odfiltrować niezaindeksowane strony i te z wyjątkowo kiepskim stanem indeksacji. I tak, ustalając sobie konkretne parametry, możemy z obszernej listy stron różnego typu zostawić tylko te o najlepszych parametrach. Warto przyjąć niższe wymagania w stosunku do list, które wykorzysta się do linkowania stron zapleczowych, a wyższe do linkowania do stron pozycjonowanych – w drugim przypadku akurat katalogów będzie garstka i do ich wybrania trzeba jeszcze zerknąć na każdą z tych stron. Poniżej zamieszczam fragment takiej ostatecznej listy.

Lista katalogów

KATEGORIE: Pozycjonowanie stron
Comments (24)

Świetnie narzędzie, cena już nie taka super…

Jakiś czas temu Majestic wprowadziło „opłaty” za analizę bezpośrednio na stronie. Ekonomiczniej z punktu widzenia allowance units jest korzystać z opcji uploadu pliku z adresami.

Polecam dodatkowo przed wrzuceniem listy adresów do Majestic przerobić adresy na postać domena.pl lub subdomena.domena.pl – dzięki temu mamy szersze wyniki odnoszące się do podlinkowania całej domeny/subdomeny a nie konkretnego urla. Np:
http://www.16ton.pl/ – wskazuje 4 781 linków z 13 domen
16ton.pl – wskazuje 6 403 linki z 73 domen.

Nawiązując do poprzedniego komentarza., jeśli chodzi o przerabianie adresów na postać domena.pl używam darmowego narzędzia na stronie http://www.seoweather.com/trim-urls-to-root-domain-standardise-urls-prefixes. Sam Majestic nie jest tani, ale zdecydowanie warto z niego korzystać.

A jaki Trust Flow powinien wg Ciebie być, aby było warto dodać tam swoją domenę? Chociaż przecież to TF domeny,a nie podstrony, która będzie do nas linkować.

TF rozchodzi się po serwisie w podobny sposób do PR, więc jeśli TF głównej strony jest wysoki, to TF podstron tym samym powinien być wyższy, niż podstron serwisu z niskim TF strony głównej.

„A jaki Trust Flow powinien wg Ciebie być, aby było warto dodać tam swoją domenę?”
To zależy m.in. od rodzaju strony, bo w niektórych przypadkach jest mały wybór i nie ma sensu wybrzydzać. Ale jak TF głównej (albo całej domeny) wynosi ponad 20, to jest nieźle. Jak jest ok. 30, to bardzo dobrze, jak ponad 40, to rewelacja.

Bardzo fajny wpis, dzięki za kilka porad 🙂

Opisałaś bardzo ciekawy sposób. Dziękuję za dobre rady jaki można znaleźć na końcu artykułu 🙂

Szybkie pytanko: nie dostaniesz za pół roku wezwania do zapłaty „za reklamę i pozycjonowanie” z jakiegoś katalogu?

Świetny wpis. 🙂 Można na prawdę dużo się z niego nauczyć i wyciągnąć wiele przydatnych rad.

Dzięki za wpis, tylko jeszcze zastanawiam się, czy katalogowanie w dzisiejszym czasie ma sens? Moim zdaniem raptem 5-10 największych i płatnych katalogów w Polsce nadaje się do dodania tam strony a reszta to już raczej spam totalny i strony o niskiej reputacji w Google (skoro linkują do tylu innych stron).

Szkoda, że usunęli możliwość sprawdzania TF/CF w darmowej wersji – zazwyczaj nie harwestuję nie wiadomo jakich ilości, kilka dziennie na bieżąco, lista backlinków z majestic dla naszych stron nigdy nie była jakaś pokaźna, tak żeby można było uzasadnić miesiączną subskrypcję

Lexy jak zwykle wpis wartościowy i przydatny a istnieje jakaś alternatywa darmowego narzędzia?

Bardzo przydatne narzędzie, niestety lista darmowe opcje są mocno ograniczone. Jakie znacie inne ciekawe narzędzia oferujące więcej za „free”?

Również był bym zainteresowany wersją darmową dającą podobne możliwości.

Szczerze mówiąc już zapomniałem o katalogach jako o źródłach linków. Dzięki za super wpis.

Czy istnieje odpowiednik tego narzędzia w ahrefsie? Analogicznie fajnie by było uzupełniać listy miejscówek o Domain Rating.

Niestety wersji darmowej nie znalazłem więc korzystałem z 10 przeszukań dziennie ;/
troszkę to męczące ale co się nie zrobi dla oszczędności ;p

Przeszukałem ahrefsa(konto premium) i nie znalazłem takiej funkcjonalności, jednak pozostaje nadzieja że i oni nadrobią braki i wyrównają do konkurencji.

@Walutowyinwesotr

Kup sobie drugie urządzenie, zwiększysz efektywność dwukrotnie! 😉

Bardzo przydatny artykuł, czekam na następne

Bardzo sprytny sposób na selekcję stronek do zamieszczenia linków do pozycjonowania strony. Czy podobną operację można przeprowadzić używając Ahrefs zamiast Majestic?

Myślę, że warto zainwestować w to narzędzie. Oszczędzamy masę czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz 🙂 Zwłaszcza dla pozycjonera 🙂

Super artykuł,. mam nadzieje ze kursy będą również pomocne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.