Skuteczność katalogów

Ponieważ często pojawiają się pytania o to, czy katalogi stron są nadal skuteczne, postanowiłam przeprowadzić test katalogowania. Otrzymałam do testów listę Gdaqa, dlatego skorzystam właśnie z niej.

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Do testów wybrałam stronę, której dawno nie linkowałam, dzięki czemu będzie można śledzić efekty dodawania do samych katalogów. Częstotliwość linkowania będę uzależniać od potrzeb, więc nie będzie ona z góry ustalona. Przewidywany czas testu to co najmniej kilka tygodni do miesiąca. Start testu: dzisiaj.

Poniżej znajdują się screeny z ostatnich zmian w pozycjach dla wybranych fraz, na których skupię się podczas katalogowania.


Pod kątem ostatniej z fraz została zoptymalizowana jedna z podstron, dlatego lista katalogów do wykorzystania będzie tu mniejsza – tylko część zezwala na dodatkowe linki w treści opisów.

Gdaq przygotował listę katalogów w wersji do zaimportowania do programów SeoLight i SEO Bohater – ja korzystam z pierwszego z nich.

Zachęcam innych do rozpoczęcia tego samego testu w celu późniejszego porównania wyników.

KATEGORIE: Linkowanie, Pozycjonowanie stron, Testy SEO
Comments (49)

Heh, a Gdaq dalej ma taki opis tej listy, zeby przypadkiem nikt wstępnie chętny do zakupu nie zdołał przebrnąć przez pseudomarketingowy opis w stylu CNEB 😉 Jakby się nie dało jasno napisać co konkretnie sprzedaje 😉 Powiem szczerze, że zawsze jak widzę takie oferto-elaboraty mam wrażenie, że sprzedawca sam nie wie co sprzedaje i próbuje to ubrać w słowa.

ja mogę skorzystać z testu jeśli listę też dostałbym do testu – jeśli najpierw mam ją kupić to nie nazywajmy to testem a „artykułem sponsorowanym”

Możesz przecież skorzystać ze swojej bazy katalogów 😉

Zdradzisz, z jakiego narzędzia do monitoringu korzystasz (vide screeny)?

piszesz, że jest to „Test listy Gdaqa” i zapraszasz „do rozpoczęcia tego samego testu w celu późniejszego porównania wyników” z ciekawością poczekam na efekty tego testu. Cena tej listy niewielka w sumie tylko 27pln więc może skorzystam

Kapsel, zdradzę – z autorskiego narzędzia 😉

krzysztof, teraz lepiej? 😉 To jak będzie z dołączeniem do testów?

Ujęła mnie estetyka generowanego wykresu, gratuluję 🙂

Czy Lexy możesz zerknąć ile z tych katalogów jest bezpłatnych? 🙂

Ok. 65 + dodatkowe bezpłatne wymagające linka zwrotnego.

Jaka by to lista nie była gdy się wpisów nie podlinkuje to nie ma rzetelnej mowy o zastrzyku w postaci stałych pozycji.

Z wykresów wynika, że tylko jedna fraz ruszyła. Reszta skakała albo spadła. Chociaż to tylko miesiąc jednak co nie co to wyjaśnia.

Test zaczął się dopiero dzisiaj po długiej przerwie od linkowania 😉

O, jestem bardzo ciekawy jak wyjdzie taki test. Sam mam listę Gdaq’a i korzystam z niej w miarę możliwości i czasu. Czekam z niecierpliwością na wieści o tym, jak się sytuacja będzie u ciebie rozwijała 🙂

Co do listy Gdaq’a to jest to naprawdę wyselekcjonowana lista, w sieci jest pełno katalogów „katalogów stron” ale duża część z nich to po prostu syf a tu otrzymujemy aktualizowaną listę katalogów dobrej jakości. Z katalogowania zrezygnowałem jakiś czas temu jak google wzięło się za katalogi, ostatnio jednak powróciłem do tego najprostszego sposobu zdobywania linków i wg. mojej opinii warto katalogować, trzeba to tylko robić z głową.

Sam jestem ciekaw efektów, chociaż nie wyobrażam już sobie katalogowania nie wspartego preclowaniem, które uważam za wartościowsze. Co do listy katalogów, póki co starczają mi te dostarczane z SeoLightem w standardzie, czy te zawarte w liście są więcej warte niż te które już tam są?

Artur Smolicki

Gotowe listy dostarczane wraz z tego typu programami nigdy mi nie odpowiadają, dlatego ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Wolę bardziej zawężone listy, w których wybrano tylko te lepsze katalogi.

Na swojej liście mam niecałe 200 adresów, ale to łączna ilość katalogów stron/firm/sklepów itp. oraz precli.

Od zawsze korzystam z gotowej listy dostarczonej przez SeoLight, co jednak wiąże się z tym, że sporo katalogów jest już nieuaktualnianych. Zastanawiam się jednak, czy przedstawiona przez Ciebie lista jest na tyle mocna, by wykorzystanie tylko jej pomogło wskoczyć na wysokie pozycje w Google bardziej niż te ponad 5000 z gotowca.. Oczywiście po odliczeniu niedziałających bądź nieaktywnych, których zdarza się sporo. I nie da się ukryć, że marnuję sporo czasu dodając stronę do nich wszystkich.. Jeżeli tylko potwierdzisz mi, że katalogi z tej listy są na tyle wartościowe by realnie pomóc w podniesieniu pozycji, 5 minut później dokonam zakupu 😉

Z góry dziękuję,
Artur Smolicki

Kurde, bardzo fajny skrypcik do monitorowania pozycja. Wykresy zrobiły na mnie wrażenie – to jakiś darmowy plugin flashowy? 😛

Wygląda na to, Lexy, że właśnie przypadkiem stworzyłaś popyt na nowy produkt! 😉

Czy wpisy dodatkowo podlinkowałaś ?

Pozdr.

Jeszcze nie. Test rozpoczęłam wczoraj i jeszcze nie wszystkie wpisy zostały zaakceptowane 😉 Za kilka tygodni zaktualizuję wpis i wrzucę nowe screeny, na których będzie widać, czy coś ruszyło. Obecne przedstawiają pozycje z ostatniego miesiąca.

Mógłbym prosić o odpowiedź na mój wcześniejszy post ? 🙂

Artur Smolicki

Wyniki testu pokażą, na ile wartościowe okażą się te katalogi 😉 Na pewno jednak lepsza lista wyselekcjonowana niż dodawanie wpisów gdzie popadnie – to drugie uważam za stratę czasu.

Dlatego właśnie zależy mi na skutecznej i wartościowej liście, w chwili obecnej sortuję katalogi według PR i żmudnie dodaję pokolei do katalogów. Niestety w wielu widzę np. „Oczekujące katalogi” w liczbie większej niż 300 czy 500, stąd też nie wiem ile tracę na niepotrzebne dodawanie. Zaciekawiło mnie Twoje stwierdzenie, że używasz listy 200 katalogów i precli, co zawsze wydawało mi się zbyt małą liczbą, która nie pozwoli nawet zaistnieć w pierwszej 50tce.

Artur Smolicki

Czy wpisy w katalogach będziesz w jakiś sposób linkować, jeżeli tak to w jaki? To dosyć istotne pytanie przy takim teście 😉

Co do listy Gdaqa to jej jakość jest taka sobie, a darmowej aktualizacji do dziś nie otrzymałem.

Niestety sam również jestem zawiedziony wartością tej listy, wiele katalogów firm oraz branżowych, co sprawia, że wiele z nich nie nadaje się do ogólnego użytku. Trafiając co chwilę na katalog budowlany, z akcesoriami dziecięcymi itp. nagle okazuje się, że połowę listy dodałem do niepotrzebnych. Również interesuje mnie sposób linkowania wpisów, chociaż do głowy przychodzą mi tylko precle.

Artur Smolicki

Na początku nie będę w ogóle podlinkowywać wpisów, a co będzie później to zależy od tego, jak będą się indeksować. Powiem szczerze, że efekty katalogowania widać nawet bez dodatkowego podlinkowania.

newCreative, faktycznie jest tam trochę tematycznych katalogów, które do mojej tematyki również nie pasują. Możliwe, że jak wyczerpią się katalogi z listy Gdaqa to przejdę na swoją listę.

Proponuję, żebyś napisała za jakiś czas osobnego posta na ten temat dla osób, które śledzą cię przez RSS, bo aktualizacja wpisu może nam umknąć 🙂

OK.

Muszę też pomyśleć nad wtyczką informującą osoby komentujące o nowych wpisach.

Stronę można katalogować do cudzych katalogów ale swoją. Co zrobisz / zrobicie jak klient zrezygnuje? wpisy pozostają w katalogach no i pozycja także. Jestem trochę zrażony katalogowaniem gdyż swego czasu dużo dodawałem a kilka dni temu z tej mojej listy większość nie działa a reszta ma stare wpisy czyli projekt porzucony – pozostała część płatna lub wyzerowany PageRank.
Tak przy okazji ja zauważam coraz mniejszy wpływ linku z anchorem na pozycję witryny w wynikach – czy ktoś może potwierdzić mi to ?

Ja właśnie dlatego mam tak niewielką bazę katalogów – nie dość, że patrzę na wygląd (jak katalog wyświetla swla to od razu odpada, albo jeśli jest to qlweb na standardowej skórce 😉 ), sprawdzam daty ostatnich wpisów i dopisuję do bazy tylko te katalogi, które są regularnie aktualizowane, no i odpadają te z zerowym PR.

„Co zrobisz / zrobicie jak klient zrezygnuje? wpisy pozostają w katalogach no i pozycja także.”
Nic, a co mam robić? 😉

No przydałoby się usunąć takie wpisy z tych katalogów – wiem, że to niewykonalne w przypadku czyjegoś katalogu. Polecę jak mogę swój budowany adres www dot budowany dot com dot pl

Hmm, nie bardzo rozumiem sens usuwania wpisów z katalogów po zakończeniu współpracy. Usuwać można linki z zaplecza albo te zakupione, bo ich utrzymanie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, ale na tym koniec.

Na PiO też ta lista Gdaq została zjechana. Nie wiem czemu ją tak promujesz…
Z drugiej strony to fajnie by bylo stworzyć jakąś taki projekt mocnych katalogów on -line. Coś na zasadzie społeczności, ale uporządkowane. Ale nie mam pojęcia jak to zorganizować, żeby ludzie nie wrzucali tam spamerskich ktalogów…
Any idea?

Witam.
A ja mam pytanie odnośnie katalogowania. Powiedzmy, że chcę pozycjonować swoją stronę na 3 frazy. Dodaję do każdego katalogu po trzy wpisy (fraza 1, fraza 2 i fraza 3) linkujące do strony głównej? Czy może katalogi podzielić na 3 części i do każdej wrzucić podlinkowaną frazę?

Czy może linkować do konkretnych działów powiedzmy http://www.mojastrona.pl/fraza1 itd?

Nie wydaje mi się, żeby katalog pozwolił Ci dodać 3 razy tą samą stronę pod 3 frazami. Ustaw sobie priorytet, wskocz na główną frazę na oczekiwaną pozycję, wtedy myśl nad kolejną. Tak by pierwsza fraza już pracowała na odwiedziny. Inaczej efekty bardzo rozciągną się w czasie.

Artur Smolicki

Nie ma potrzeby linkowania z każdego katalogu wszystkich 3 fraz.

Marcel zawsze znajdą się tacy, którym mój produkt będzie odpowiadał i tacy, których on nie usatysfakcjonuje. Na forum PIO zjechali na forum sprawnegomarketingu chwalili. Do tej pory ilość zwrotów mam na poziomie poniżej 1% co raczej dobrze świadczy o jakości produktu.

Hej, minęły dwa tygodnie:) Jak tam wyniki katalogowania?:)

Szczerze to dość dziwnie. Na początku ostatnia fraza poszybowała szybko do top 10, nawet na 7 pozycję, a niedawno nagle spadła znowu na 16. W pozostałych frazach są bardzo delikatne zmiany, ale są na tyle małe, że i bez dodatkowych linków pewnie zostałyby zauważone.

A tak w ogóle to w ostatnim czasie mam wrażenie, jakby w serpach była cisza przed burzą, tzn. przed updatem PR.

Cały czas czekam na wyniki. Czy są jakieś postępy.
Co update PR, czy są jakieś plotki, kiedy to ma mieć miejsce ?

Akurat czekam na tę burzę w SERPach związaną obniżeniem wartości katalogów i precli. Czytałem, że Google ostro ma się zabrać za wyżej wymienione typy stron. Zobaczymy jak wypadnie kilka testowych domen, przy których wykluczyłem umieszczanie w katalogach i precelkach.

Witam, mam takie pytanko do specjalistów ponieważ dodając linki do katalogów bezpłatnych zawsze na końcu pokazuje się sugestia by dodać link zwrotny na swojej stronie aby podnieść wartość linku. Czy to prawda że taki link jest bardziej wartościowy czy po prostu webmaster katalogu chce mieć link do siebie? Pozdrowionka

To drugie 😉 Wpis oczywiście warto podlinkować, ale nigdy od siebie ze strony.

A to kłamczuchy:D Dzięki za informacje

Co do Twojego stwierdzenia dotyczacego wzrostu pozycji a później spadku.
Tego typu sytuacja jest normalna w katalogowaniu a odpowiedź jest bardzo prosta.
Nie zapominajcie że bardzo często w katalogach jest tak, że najnowsze wpisy są na str głównej. Tego typu wpis na starcie nabiera mocy, jednak jak tylko wpis spadnie ze str głównej traci swoją moc.

Czy możecie coś powiedzieć na temat tej listy? Warto jeszcze z niej skorzystać? Minęło sporo czasu od publikacji tego posta…

A czy ręczne katalogowanie jest przez Was wykorzystywane. Czy tylko roboty? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.