fbpx
Narzędzie Google do usuwania stron z indeksu

Dzisiaj będzie krótki i luźny temat, w sam raz na sobotę. Usuwanie wyników jest możliwe zarówno na wniosek osoby powiązanej z serwisem, jak i tych zupełnie niezależnych użytkowników. Usuwanie całych serwisów lub wskazanych podstron jest zawsze możliwe na prośbę osoby mającej dostęp do konta strony w narzędziach Google dla webmasterów. Wystarczy przejść do zakładki Indeks Google -> Usuń adresy URL, a następnie kliknąć na „Nowa prośba o usunięcie„.
usun-adresy-url
Do szybkiego usunięcia wyniku w ten sposób nie potrzeba dodatkowych czynności takich jak zastosowanie blokady w pliku robots.txt czy ustawienie noindex bądź 404 (lub 410). Takie działania są niezbędne, jeśli zależy nam na trwałym usunięciu danego wyniku z indeksu (na wypadek, gdyby Googlebot w przyszłości znowu trafił na linki do strony i postanowił ją zaindeksować), więc można się w ten sposób zabezpieczyć w dowolnym momencie. Z drugiej strony, nigdy nie rzuciło mi się w oczy, aby bez tych zabezpieczeń wynik został po pewnym czasie ponownie zaindeksowany. Ale przejdźmy dalej.

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Usunięcie wyniku jest w niektórych przypadkach możliwe na wniosek użytkownika, który nie ma dostępu do strony ani jej konta w narzędziach Google. Pomijam tutaj kwestie związane z naruszeniem praw (chociażby praw autorskich, w przypadku których należy wysłać zgłoszenie DMCA) – chodzi o usuwanie wyników niezależnie od tego, czy wyświetlają się tam nasze dane osobowe, nieaktualne treści czy skopiowane od nas teksty. Do takich zgłoszeń służy ten formularz (jeśli korzystaliście już z tego narzędzia, to pod tym adresem znajduje się pełna historia zgłaszanych przez Was wyników). Zgłoszenie będzie skuteczne w 2 przypadkach:

 • zawartość strony została usunięta – w takim przypadku wynik również zostanie usunięty. Dodam, że nie jest wymagane, aby podstrona zwracała 404 – wystarczy, że treść zniknie;
  usuwanie-1
  Następnie czekamy na zmianę statusu.
  usuwanie-2
 • zawartość strony uległa zmianie – w takim przypadku Google odświeży kopię strony. W pierwszej kolejności zobaczymy informację o tym, że nie można usunąć wyniku, ponieważ jego zawartość jest nadal dostępna.
  aktualizacja-1
  Jeśli treść nie uległa zmianie, musimy sobie po prostu odpuścić 😉aktualizacja-2
  Jeśli jednak treść została zmieniona, np. usunięto na naszą prośbę fragmenty tekstu, klikamy „Tak”.
  aktualizacja-3
  W ostatnim kroku podajemy fragment usuniętego tekstu.
  aktualizacja-4
  Następnie pozostaje czekać i obserwować status zgłoszenia.
  aktualizacja-5

Sama powyżej zgłaszałam strony, na których zaindeksowany został mój adres e-mail.

KATEGORIE: Narzędzia SEO
Comments (12)

Myślisz, że jest sens zgłaszać stronę do usunięcia, która zawiera „nieprzychylne” a nieprawdziwe dla firmy informacje, kmentarze? (prawdopodobieństwo czarnego PR przez konkurencje)?

To narzędzie będzie skuteczne jedynie w przypadku dezaktualizacji treści lub ich usunięcia. Z negatywnymi opiniami nic nie zrobisz, bo to nie ten typ zgłoszeń.

Bardzo przyjemny post i zarazem bardzo merytoryczny – gratuluję. Czy w praktyce, często korzystasz z tego narzędzia? Ja przyznam osobiście, że praktycznie w ogóle i raczej wystarczają mi inne metody.

Już dawniej korzystałam z tego narzędzia raz na jakiś czas, ale nie zwracałam specjalnej uwagi na to, które ze zgłoszeń zostały przyjęte. Dopiero w ostatnich dniach zaczęłam w to wnikać, podpytałam nawet na forum Google, więc za jakiś czas pewnie dopiszę tu trochę dodatkowych informacji.

Jak na razie efektem zgłoszeń jest brak wyświetlania zgłoszonych podstron po wpisaniu nazwy serwisu. Zarówno jego nazwa, jak i adres mailowy w jego domenie, wyświetlały się w treściach wiadomości zaindeksowanych w serwisie podam.pl Teraz, mimo że podstrony te nadal znajdują się w indeksie, nawet ze starą kopią zawierającą te dane, nie pokazują się one dla zapytań zawierających wspomniane nazwy.

Za pomocą tego narzędzia można usuwać całe katalogi z indeksu. Nie zauważyłem wzmianki o nich. Ja używałem go do usuwania duplikowanych wersji językowych.

„Za pomocą tego narzędzia można usuwać całe katalogi z indeksu.”
Tak, można to zrobić z poziomu GWT zgłaszanej strony.

Udało się. Dziękuję za artykuł. Właśnie dziś znalazłem podstronę o której istnieniu nie wiedziałem i jeszcze dziś ją usunąłem.

Ile czasu trwa usuwanie zgłoszonych URL-i z indeksu?

Super wyjaśnione. Szukałem od dłuższego czasu jak to robić…

Nie wiem czy to działa, ale mam status Oczekująca od 3 tygodni jeśli chodzi o duplikat, który chciałem usunąć i trochę dla testu wypróbować.

Mam problem. Od jakiegoś czasu po wpisaniu site:domena.pl wyskakuje mi strona główna w wersji HTTPS. Nie korzystam z SSL, pisalem do administratorów hostingu aby wyłączyć SSL całkowicie. Stwierdzili, że to nie wina serwera. Jak się okazuje w Bingu też zaindeksowana jest wersja HTTPS. Co w tamim przypadku zrobić? preferowana domena jest ustawiona w Google, wpisałem kod przekierowania z HTTPS na HTTP niestety nie pomaga- wyswietla się strona, że hakerzy mogą ukraść dane.
Czy użyć wspomnianego w tym arcie narzędzia do usuwania adresów i dodać na nowo z http?

A co zrobić jeśli usunąłem stronę z serwera, poprosiłem narzędziu google o tymczasowe usunięcie z wyników i po pewnym czasie wraca jak bumerang.
W htaccess mam ustawione przekierowanie w wyniku, którego 404 kieruje na stronę główną.
Nie umiem ogarnąć tej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.