Kolejne zmiany w Google

Matt Cutts na swoim blogu zamieścił prezentację przedstawiającą wprowadzone w ostatnim czasie, a także planowane na najbliższą przyszłość, zmiany w Google. Opiszę tylko te, które najbardziej mnie zainteresowały i które są widoczne w Google.pl.

Tag rel=”canonical”

Tag ten powstał w celu uniknięcia zjawiska duplicate content w obrębie tej samej domeny. Użycie go pozwala robotom wyszukiwarek rozpoznać, który z dokumentów o tej samej lub bardzo podobnej zawartości jest dokumentem głównym (jest to tzw. strona kanoniczna). Użycie tego taga nie gwarantuje wyindeksowania kopii dokumentu, a jest jedynie sugestią webmastera. Szczegółowe informacje na temat rel=”canonical” można znaleźć w pomocy Google.

Linki do sekcji strony

Dzięki stosowaniu menu takiego jak w tym poście, a więc linkując z użyciem etykiet, możliwe jest ich wyświetlenie w serpach w formie linków do sekcji strony.
Linki do sekcji

Obsługa parametrów w Google Webmaster Tools

W narzędziach dla webmasterów w sekcji Konfiguracja witryny -> Ustawienia -> Obsługa parametrów pojawiła się możliwość dodawania parametrów, które mają być ignorowane przez Google. Jest to więc kolejny sposób na wskazanie, które z dokumentów nie powinny być indeksowane, aczkolwiek tak jak w przypadku wspomnianego canonicala, tak też dodanie tych parametrów jest wyłącznie sugestią. Oto jakie informacje widnieją w tej zakładce:

„Jeśli w adresach URL używane są parametry dynamiczne (np. identyfikatory sesji, źródło lub język), różne adresy URL mogą wskazywać zasadniczo tę samą zawartość. Na przykład adres http://www.example.com/dresses?sid=12395923 może wskazywać tę samą zawartość co adres http://www.example.com/dresses. Możesz określić, że Google ma ignorować do 15 określonych parametrów w adresie URL. Dzięki temu indeksowanie może być bardziej efektywne i mniej adresów zostanie powielonych. Jednocześnie pożądane informacje zostaną zachowane. (Uwaga: Google bierze sugestie pod uwagę, jednak nie gwarantuje uwzględniania ich we wszystkich przypadkach).”

Oprócz skonfigurowania parametrów, które mają być ignorowane (np. te związane z sortowaniem czy wynikami wyszukiwania), można również dodać parametry, które Google nadal ma uwzględniać (np. „p”, czyli parametr stosowany do paginacji).

Pobierz jako Googlebot

W nowej zakładce Laboratorium w narzędziach webmastera można sprawdzić, jak Googlebot widzi daną stronę, a w kolejnej zakładce, czy na stronie nie wykryto złośliwego oprogramowania. To jednak nie wszystkie zmiany w GWT, dlatego warto się zalogować na swoje konto i dokładnie sprawdzić zmiany związane np. ze szczegółowymi informacjami na temat słów kluczowych znalezionych na stronie.

Planowane wdrożenie silnika Caffeine

Matt Cutts poinformował już o planowanym po świętach wdrożeniu Caffeine, na początku tylko na jednym DC, a dopiero później na większą skalę.

Adres tego DC to 209.85.225.103, jednak tylko w 1 na 2 połączenia (przez 50% czasu) zwraca on nowe wyniki z Caffeine.

209.85.225.103 as an IP address currently hits the Caffeine data center about 50% of the time

Nowe funkcje wyszukiwania

Niedawno w wynikach wyszukiwania pojawił się boks, który umożliwia m.in. sortowanie po rodzaju wyników (np. video, wiadomości, blogi czy fora), zawęzić zakres dat lub też sprawdzić tylko strony, które nie zostały wcześniej odwiedzone. Aby sprawdzić dostępne opcje wystarczy wyszukać w Google dowolnej frazy i rozwinąć link „Pokaż opcje„.

„Okruszki chleba” w wynikach wyszukiwania

W zeszłym tygodniu shpyo poinformował o zauważeniu tzw. breadcrumbs w wynikach wyszukiwania. U mnie były one widoczne dopiero kilka dni później.
Breadcrumbs

Linki witryn dla poszczególnych działów

Na jednej ze stron zauważyłam, że linki witryn przydzielone są oddzielnie dla strony głównej, a oddzielnie dla wybranych działów.
Linki witryn dla działów
Dopiero po kliknięciu na wybrany dział wyświetlają się linki witryn w taki sposób jak dotychczas, oczywiście z możliwością ich zablokowania.

Zachęcam również o zapoznania się z poprzednim podsumowaniem zmian w Google.

KATEGORIE: Pozycjonowanie stron
Comments (5)

Widzę Lexy, że wracasz do pisania 🙂 ostatnio wpisy pojawiały się raz na miesiąc i rzadziej.

Z tym pisaniem to różnie bywa. Ogólnie w tym roku mniej piszę i wraz z mężem więcej czasu niż kiedyś spędzamy z przyjaciółmi. No ale jak się pojawia jakiś ciekawy temat to staram się znaleźć chwilkę, aby go opisać 🙂

Lexy etam przyjaciele 🙂 trzeba (jak to mówiła moja historyczka czeba) pisać arty, aby nasze strony kwitły 😉

Pozdrawiam

Super artykuły.

Sporo zmian ostatnio w Google, u Ciebie jak zawsze wszystko ładnie zebrane w jednym miejscu 😉 W każdym razie Caffeine jest już dostępne na jednym DC, więc można sobie pooglądać nowe pozycje jak ktoś wcześniej nie zdążył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2005-2023 SEO blog Lexy. All Right Reserved.