fbpx
2-dniowy test na wyindeksowanie domeny

Test, który chcę tu powtórzyć, przeprowadziłam już (trochę chcący, a trochę niechcący) w zeszłym tygodniu. Teraz natomiast chcę go odtworzyć w 2 różnych opcjach, pokazując na bieżąco efekty i poddając temat publicznej dyskusji. Mianowicie, chodzi o sprawdzenie, czy wyindeksowanie całej domeny z HTTPS wyindeksuje również całe HTTP. Z tego co wiem, nie u każdego efekt był taki sam, stąd też planowana analiza 2 przypadków.

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Przypadek 1:

Od pewnego czasu domena mojego bloga jest zaindeksowana częściowo z przedrostkiem http, a częściowo z https.
Indeksacja adresu z http i https
Postanowiłam sprawdzić, czy po zweryfikowaniu w narzędziach Google domeny z https i jej usunięciu z indeksu (Indeks Google -> Usuń adres URL), tylko ona zostanie wyindeksowana, czy też cała domena bloga. Z tego co pisał Mariusz, u niego taki test pozostawił w indeksie adresy z http.
Wyindeksowanie domeny w narzędziach Google
Zgłoszenie wysłałam przed chwilą, tj. o godz. 9:32, kiedy komenda site:lexy.com.pl/blog/ wyświetla 5230 wyników w Google.

Jest jeden detal, którym przypadek 1 różni się od przypadku 2, który dopiszę jutro (chyba że dzisiaj wszystko pójdzie sprawnie). Aktualnie na blogu mam ustawione rel=”canonical” na adresy z http, podczas gdy na potrzeby jutrzejszego testu zdejmę canonicala – ta drobna różnica może wpłynąć na uzyskanie innych wyników obu testów.

Na razie czekamy zatem na wyindeksowanie części lub całości bloga. Na bieżąco będę dopisywać informacje o zmianach. Dla ułatwienia podaję link do SERPów.

12 lutego, godz.: 11:29
Domena całkowicie zniknęła z indeksu Google:
Wyindeksowanie domeny
W narzędziach dla webmasterów, dla strony https://www.lexy.com.pl nie ma żadnej informacji o zgłoszeniu jej usunięcia. Z kolei w wersji SSL na razie widnieje status „Usuwanie witryny” – Oczekiwanie. Kiedy pojawi się potwierdzenie jej usunięcia z indeksu, wybiorę opcję „Uwzględnij ponownie„.

12 lutego, godz.: 12:59
Narzędzia dla webmasterów dopiero teraz zaktualizowały status strony i poinformowały o problemach na niej:
Alert GWT
Zgłoszenie z zakładki „Indeks Google” -> „Usuń adres URL” zostało już przeniesione do tych ze statusem „Usunięty” i dostępna jest opcja „Uwzględnij ponownie„, którą właśnie wybrałam.

Teraz czekam na powrót domeny do indeksu, a jutro z rana powtórzę test, ale tym razem bez ustawionego canonicala.
12 lutego, godz.: 14:35
Strona wróciła do indeksu (5230 wyników). Powtórka już jutro 😉
13 lutego, godz.: 9:17
Zdjęłam canonicala wskazującego zawsze na adres http i ponownie skorzystałam z opcji usuwania strony z indeksu z poziomu GWT. Usuwana jest domena z https.
13 lutego, godz.: 13:47
Również tym razem domena całkowicie zniknęła z indeksu. Wygląda więc na to, że niezależnie od stosowania canonicala i niezależnie od tego, że domenę z http i https weryfikuje się w GWT oddzielnie, usunięcie jednej skutkuje usunięciem drugiej.

Jak zatem pozbyć się z SERPów wystąpień https, skoro sam canonical nie wystarczy, a wyindeksowania lepiej nie próbować? Zapewne canonical musi być połączony z 301 – dotychczas jeśli sama 301 nie pomagała, to dorzucenie canonicala dawało pożądany skutek. Zapewne podobnie będzie w odwrotnej sytuacji.

KATEGORIE: Testy SEO
Comments (4)

11:37… site=0

Tak skutecznie cię wyindeksowało, że nie ma nic. Rozumiem, że testy przeprowadzasz na tej stronie, a nie jakiejś innej, mniej istotnej, bo bardzo łatwo odwrócić całe zamieszanie? 🙂

Dokładnie, site wynosi obecnie 0.

Artur, akurat bloga już dawniej wyindeksowywałam w ramach testów 😉 W sytuacji kiedy powrót do indeksu zajmie kolejne 2 godziny, mogę sobie na takie testy pozwolić. Na razie jeszcze czekam na aktualizację statusu w GWT, żeby z tej opcji skorzystać, chociaż już teraz mogłabym po prostu anulować tamto zgłoszenie.

Ja tylko chciałem przestrzec… Kiedyś wyindeksowałem sklep za pomocą wyżej omawianego narzędzia, potem nacisnąłem przycisk „Uwzględnij ponownie” i sklep wrócił do indeksu… dopiero po 6 miesiącach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.