fbpx
Powrót do indeksu mimo skorzystania z opcji „Usuń adres URL” w Search Console

Google udostępnia opcję zgłoszenia do wyindeksowania pojedynczej podstrony, całego folderu lub całej strony z wyników wyszukiwania. Jest to jednak opcja tymczasowa, dopóki nie zostanie zablokowana możliwość ponownej indeksacji dzięki takim zapisom jak np. noindex (lub none, czyli noindex + nofollow) w sekcji META. Usunięcie wyniku zazwyczaj trwa kilka godzin, podobnie jak jego przywrócenie w przypadku, gdy anulujemy zgłoszenie. W dzisiejszym wpisie skupię się jednak na tym, co się dzieje, jeśli nie zablokuje się ponownej indeksacji. Wpis jest fragmentem materiału „SEO case study – 9 nietypowych przypadków„. 

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Na ile czasu zostanie wyindeksowana strona, jeśli NIE zablokujemy jej przed ponowną indeksacją?
Teoretycznie wynik zniknie z indeksu na okres co najmniej 90 dni. Potem może, ale nie musi wrócić do wyników wyszukiwania. Może się to zdarzyć np. po tym, kiedy roboty wyszukiwarek trafią na aktywne odnośniki do strony, a strona nadal jest aktywna.

Usunięcie wyniku z indeksu Google

Przypadek, który opiszę, dotyczy serwisu usuniętego tylko częściowo. Zamiast zdjąć stronę z serwera, właściciel usunął jedynie teksty i pozostawił na wszystkich podstronach swój logotyp, tak więc zwracały one nagłówek 200. 12 kwietnia 2017 r. cała strona została zgłoszona do usunięcia przez Search Console, a wyindeksowanie nastąpiło w ciągu kilku godzin.

Usunięcie z indeksu

Jak widać na wykresie, strona wróciła do indeksu 10 października 2017 r., czyli po 6 miesiącach. Widać też powrót na dawne pozycje (a nawet nieco wyższe), aczkolwiek ten wykres dotyczy frazy brandowej, która faktycznie nie miała wielkiej konkurencji poza firmą z większym stażem, która w swojej nazwie używała tego samego brandu. Na kolejnym wykresie dotyczącym tej samej strony widać jednak pozycje dla jednej z pozycjonowanych fraz, która po powrocie do indeksu zajmowała zaledwie o kilka oczek niższą pozycję, niż przed wyindeksowaniem i to pomimo braku treści na stronie. Dodam, że do indeksu wróciły z dnia na dzień wszystkie podstrony.

Przypadek wyindeksowania strony

Drugi przypadek to domena, która również została wyindeksowana z wykorzystaniem tej samej opcji, ale tu akurat strona została całkowicie zdjęta z serwera. W tym przypadku jedynie na okres od 30 listopada do 21 grudnia 2017 r. jedna z podstron wróciła do indeksu, a więc nastąpiło to po niecałych 6 miesiącach licząc od dnia jej wyindeksowania 1 czerwca 2017 r.

Kolejny przypadek to domena, która również została wyindeksowana z wykorzystaniem tej samej opcji, ale tu akurat strona została całkowicie zdjęta z serwera. W tym przypadku jedynie na okres od 30 listopada do 21 grudnia 2017 r. jedna z podstron wróciła do indeksu, a więc nastąpiło to po niecałych 6 miesiącach licząc od dnia jej wyindeksowania 1 czerwca 2017 r.

Opcja usunięcia strony z indeksu z wykorzystaniem Search Console nie może być trwała, jeśli samodzielnie nie zablokujemy strony przed ponownym pojawieniem się w wynikach wyszukiwania. Gdyby było możliwe trwałe usunięcie strony tylko za pośrednictwem Google Search Console, moglibyśmy mieć problem z ponowną indeksacją domeny, która już dawniej była przez kogoś zakupiona.

Sama miałam już przypadek konsultacji dotyczącej strony, której nowy użytkownik w Search Console (domena w międzyczasie nie zmieniała właściciela, ale zmieniała się osoba z pełnym dostępem do Search Console) nie mógł zaindeksować. Na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało poprawnie:

  • sekcja META nie blokowała indeksacji;
  • plik robots.txt nie blokował dostępu robotów do strony;
  • zawartość strony mogła być prawidłowo pobrana przez Googlebota.

Dopiero po sprawdzeniu zgłoszeń usunięcia strony z wyników Google udało się znaleźć przyczynę problemu i anulować zgłoszenie, po czym tego samego dnia strona wróciła do indeksu.

Wpis jest fragmentem materiału „SEO case study – 9 nietypowych przypadków„. 

KATEGORIE: Case study, Narzędzia SEO
Comments (15)

90 dni to bardzo długi czas

Hmm, bardzo ciekawe ujęcie tematu. Ostatnio właśnie szukałam odpowiedzi na to pytanie, coś mnie podkusiło, by sprawdzić na tym blogu i nie myliłam się. Dostałam precyzyjną odpowiedź. Super wpis 🙂

Treściwy artykuł pełen ciekawych i przydatnych informacji. Pozdrawiam

Ale zaraz, zaraz w tym drugim przykładzie "strona została całkowicie usunięta z serwera" – tak przeczytałem, a potem, że wróciła do indeksu??? Jakimże to magicznym sposobem mogło wrócić do indeksu coś, czego fizycznie nie ma? 🙂
Może coś źle zrozumiałem, ale chyba roboty jeszcze na razie nie są w stanie dotrzeć do stron znajdujących się poza serwerem 😉
Chyba, że trafiły adres, który na tę stronę wskazywał, ale wówczas chyba nie jest tak, że z automatu 404-ka, tylko jednak maszyna sprawdza, czy fizycznie cośkolwiek tam jest (choćby logo, jak w innym przykładzie)? Bo, jeśli tak, to można by komuś "zdalnie" zaindeksować np milion 404-ek, które niekoniecznie będą miały pozytywny wpływ na stronę 😉

Ja w kilku przypadkach zauważyłem powrót wcześniej niż 6 miesięcy (ale nie wcześniej niż to 90 dni deklarowane). Najlepiej od razu ustawić noindex, by już nie wróciło…

Dzięki za porady, jeszcze nie tak dawno miałem z tym poważny problem, więc przydały mi się Twoje podpowiedzi.

Temat rzeka, a jednak u Ciebie jest to opisane dobrze i prawidłowo. W internecie „ciekawostek” jest masa, ale można znaleźć na prawdę rzeczy „kosmiczne". Dlatego warto wiedzę i doświadczenie, jeśli już decydujemy się na jej pozyskiwanie z Internetu, pozyskiwać ze sprawdzonych i pewnych miejsc.

Nie spodziewałem się że to będzie tak długo trwało, 90 dni to naprawdę długo, dzięki za kolejne przydatne wskazówki odnośnie SEO 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

Bardzo pomocny, przydatny wpis!

Teraz trochę pozmieniali w nowej wersji search console i moim zdaniem szybciej to aktualizują oraz posiada mniej błędów. Ale dobrze, niech pracują nad tym może w końcu płatne narzędzia będą zbędne 🙂

Takie wskazówki i realistyczne przykłady pomagają ułatwić zrozumienie cofnięcia całkowitej indeksacji strony. Jak widać odpowiednia strategia, marketing strategiczny nie tylko przydaje się przy pozycjonowaniu, ale i depozycjonowaniu. Pozdrawiam!

A co z podstronami zhakowanymi których nigdy nie było w serwisie i wskazują 404 po zgłoszeniu zostały usunięte ale czy wrócą po tych 6 miesiącach?

Wyindeksowanie i powrót witryny do indeksu to jest bardzo ciekawe zagadnienie, a zwłaszcza przy robieniu przekierowań 301 na inne domeny oraz budowaniu zaplecza. W przypadku, gdy się to umiejętnie zrobi można wiele zyskać.

Ciekawe zagadnienie ! 🙂

Ta opcja usuwa adres URL na 3 miesiące 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.