fbpx
„Sekrety SEO. Tajna wiedza eksperów” – recenzja książki

Sekrety SEO. Tajna wiedza eksperówNa blogu wspomniałam już kiedyś o książce Sekrety SEO. Tajna wiedza ekspertów, której autorami są Danny Dover i Erik Dafforn. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, chcę się z Wami podzielić swoją opinią na jej temat – co prawda książkę przeczytałam już dość dawno, ale lepiej napisać o niej później niż wcale 🙂

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Przede wszystkim muszę napisać, że jestem już trochę zmęczona książkami o pozycjonowaniu, w szczególności tymi zagranicznymi. Zapewne wielu z nas zdarzyło się czytać artykuły na angielskich blogach i pomyśleć sobie: „Przecież to jest wałkowane od lat, nie ma w tym nic nowego, więc czym komentujący się tak zachwycają?” Na polskich blogach takie materiały często są krytykowane właśnie za klepanie w kółko tego samego. Rozpoczynając „Sekrety SEO” miałam podobne wrażenie…

ALE:

  • książka została napisana w ciekawej formie – najważniejsze informacje są dodatkowo wyróżnione, techniczne tematy zostały omówione krok po kroku (np. wyłączenie personalizacji wyników wyszukiwania w Google, analiza nagłówków HTTP, wykrywanie cloakingu, gotowe kody przekierowań w pliku .htaccess oraz szczegółowe omówienie składni pliku robots.txt) – najwięcej takich spraw zostało omówionych w 14. dziale „Zasoby SEO”;
  • książka przygotowuje do pracy w charakterze konsultanta SEO – opisuje dokładnie, jak rozpoznać i rozwiązać problemy na stronie wpływające na pogorszenie jej widoczności w wyszukiwarkach, a także w jaki sposób łatwo wyjaśnić tego typu sprawy klientowi;
  • książka doskonale przygotowuje do wykonywania audytów SEO – jej autorzy proponują nawet sposób ustalenia stawki za tego typu konsultacje. Ale najważniejsze jest to, że pozycja ta zawiera 2 przykładowe wersje audytów – strona po stronie (pierwszy z audytów składa się z 58 stron), w wersji gotowej do przekazania klientowi i to właśnie dla nich warto ją kupić.

Tak wygląda karta wyników SEO, od której zaczyna się prezentowany w książce audyt:
Przykładowy raport
A poniżej widać już dokładne omówienie konkretnego zagadnienia:
Szczegóły raportu SEO
Oczywiście to nie wszystkie zagadnienia poruszone w „Sekretach SEO”, ale to właśnie one zaciekawiły mnie najbardziej. Zachęcam do zapoznania się ze spisem treści na stronie Helionu.

Szczerze mówiąc dopiero kiedy doszłam do tego rozdziału, pomyślałam sobie „Nooo, w końcu jakiś konkret„, bo jednak wcześniejsze informacje nie były dla mnie nowością i było w niej troszeczkę lania wody. Zarówno konsultacjami, jak i audytami zajmowałam się już wcześniej, jednak bardzo szczegółowe zgłębianie się w każdy z tematów powiązanych z tego typu pracą pozwoliło na uporządkowanie dotychczasowej wiedzy i zwrócenie uwagi na pewne detale.

Podsumowując, książkę „Sekrety SEO” wyróżnia jej fachowe opracowanie pod kątem jednej konkretnej grupy, tzn. osób, które chcą profesjonalnie zajmować się konsultacjami oraz przeprowadzaniem audytów SEO. Jak już wcześniej wspomniałam, warto ją zamówić chociażby dla samych przykładowych audytów – w szczególności jeśli nie jesteście przekonani co do tego, że obecna forma audytu wykonywanego przez Was jest w 100% dopracowana. Tym samym książka ta nie przyda się zbytnio osobom początkującym, które chcą dopiero nauczyć się pozycjonowania i które o pracy z klientem długo jeszcze nie będą myśleć. Tu mogę się w 100% zgodzić z autorami, którzy piszą, że:

„Książka kierowana jest dla osób, którzy znają już podstawy SEO i chcą skorzystać z tej wiedzy, by przejść do następnego poziomu „wtajemniczenia”, żeby zarobić więcej pieniędzy.”

KATEGORIE: Książki, Pozycjonowanie stron
Comments (6)

Jest to jedna z lepszych książek SEO z jaką miałem doczynienia. Poza tym jest ona trochę inaczej napsiana jak wszystkie inne – z większym „jajem”. Danny widać, że jest wyluzowanym człowiekiem.

Czytałem. Dobra książka, ale raczej dla ludzi, którzy siedzą już głębiej w branży. Początkujący pozycjoner raczej nie wiele z niej wyciągnie.

Rzeczywiście książka jest naprawdę świetna (napisana przez byłego konsultanta SEOmoz). Jednak jak słusznie zauważyłaś książka będzie szczególnie przydatna dla osób, które wiedzą już sporo o tematyce SEO. Wg mnie jest świetnym przygotowaniem do pracy jako konsultant SEO. Sam nacisk i szczegółowość przedstawienia informacji z przeprowadzanych audytów również do tej pory nie pojawiła się w żadnej książce, którą czytałem. Godna polecenia!

No ciekawe, ja przestalem pisac o ksiazkach seo na blogu bo temat byl juz nudny. Sam przestalem czytac te ksiazki bo nic nowego ciekawego w nich sie nie pojawialo.

Niestety, Sekretów SEO nie miałam okazji przeczytać, ale ostatnio przewertowałam książkę Evan’a Bailyn, Bradley’a Bailyn pt. „Przechytrzyć Google. Odkryj skuteczną strategię SEO i zdobądź szczyty wyszukiwarek” i powiem szczerze, że nie miałam wrażenia jakbym już o tym słyszała i to widziała. Książka mi się podobała, była napisana łatwo, a jednak profesjonalnie. PO za tym, jeśli chodzi o literaturę z tej dziedziny, to niestety musimy mieć świadomość, że mają one krótki termin ważność.

Tak jak zauważyła Pani Marta, książka „Sekrety SEO” jest pisana w innym stylu niż dotychczasowe publikacje na polskim rynku. Poruszenie wielu zagadnień i ich praktyczne rozwiązania, mnóstwo przykładów. Obowiązkowo książka musi być w biblioteczce. Moim zdaniem profesjonalne podejście autora czyni ją obecnie najlepszą na rynku i jest dla osób zaawansowanych w SEO. Szczerze przyznam, jest to jedyna książka na temat SEO, którą kupiłem i nie żałuję wydanych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.