fbpx
Moje podsumowanie roku 2019

Nadszedł czas na moje podsumowanie roku, w którym mam zwyczaj opisywać zarówno wydarzenia z życia zawodowego, jak i prywatnego. Zapraszam do lektury 😉

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Praca

Początek roku był dla mnie czasem podjęcia trudnej decyzji o tymczasowym wstrzymaniu usług SEO. Na przełomie ostatnich 2 lat stanęłam przed kilkoma podobnymi decyzjami, na które wpływ miały z jednej strony problemy zdrowotne w rodzinie, które ograniczały mój czas pracy, a z drugiej strony, kilka zmian w składzie zespołu. Miałam więc znacznie mniej czasu i znacznie więcej obowiązków, a wiedziałam, że nie mogę wrócić do odpracowywania zaległości wieczorami.

Rozwiązanie było tylko jedno – skupić się wyłącznie na własnych projektach, co oznaczało brak deadline’ów i zobowiązań wobec klientów. Nawet jeśli ustaliłam sobie jakiś termin i nie udało mi się go dotrzymać, to mogłam go zwyczajnie przesunąć. Oczywiście tam gdzie jakiś etap prac reszty zespołu wymagał moich działań czy decyzji, starałam się być w miarę możliwości na bieżąco, chociaż to też nie zawsze się udawało. Ta zmiana de facto przyniosła wiele dobrego. Po 1. mam teraz znacznie spokojniejszy tryb pracy. Po 2. finansowo wszystko z końcem roku ładnie się zamyka, chociaż początkowo się na to nie zapowiadało. Po 3. staram się jak najbardziej efektywnie wykorzystać czas, który spędzam w pracy. I po 4. dzięki braku pracy wieczorami, mam czas na hobby… ale tylko wtedy, kiedy dzieci pozwolą i pójdą spać o rozsądnej porze 😉

Powoli zaczyna mi się wszystko stabilizować na tyle, że po Nowym Roku planuję wrócić do konsultacji SEO, chociaż czy to będzie już styczeń, tego nie jestem pewna. Z jednej strony praca przy swoich projektach daje mi pełne możliwości działań bez bycia zależnym od klientów. W każdej z 3 firm czekają nas nowe wyzwania – część już jest w toku, część na dzień dzisiejszy miałam mieć rozpisaną 😉 Jednak to właśnie konsultacje z klientami dają mi możliwość rozwiązywania większej liczby zagwozdek, wykorzystania dotychczasowej wiedzy płynącej również z błędów i jest to ten rodzaj współpracy, który odpowiada mi znacznie bardziej niż kompleksowe przejęcie pozycjonowania ich stron z jednego prostego powodu – prowadzę je w 100% samodzielnie, więc nie potrzebuję do tego działu SEO. O ich wznowieniu poinformuję na blogu lub na swoim FanPage.

Podsumowując sprzedaż kursów, w 2019 r. statystyki pokazują 458 zamówionych produktów, a zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się pakiet kursów SEO. To właśnie z rozwojem kursów są związane moje plany na Nowy Rok, aczkolwiek po głowie chodzi jeszcze jeden pomysł na znacznie większy projekt SEO. To jednak na razie tajemnica 😉

Ważne wydarzenia

Zacznę od połowy lipca, kiedy mąż zabrał mnie na koncert Riverside w olsztyńskim amfiteatrze (na którym również w wakacje byłam na koncercie Możdżera dla zmiany klimatu 😉 ). Przed koncertem niespecjalnie kojarzyłam tę kapelę, ale po tym jak dali czadu nie było innego wyjścia, jak po prostu zakochać się w ich muzyce. Dodam, że sama płyta nie jest w stanie oddać w pełni ich klimatu, chociaż po wysłuchaniu ich na żywo dość długo wałkowaliśmy płytę, w tym na urlopie.

Koncert Riverside 15 lipca 2019 r.

W tym roku wybraliśmy się na wakacje do Chorwacji. To był nasz pierwszy wyjazd zagraniczny i generalnie pierwszy tak długi urlop od pojawienia się dzieci, więc szczególnie dla nich to było niesamowite przeżycie. Dla nas również, bo jechaliśmy tam z bliskimi znajomymi, również w zestawie 2 dorosłe osoby + 2 dzieci. Rozważaliśmy różne opcje podróży i padło na tę, która jest mi znana najlepiej z dawnych rodzinnych wyjazdów – dojazd własnym autem + apartament na miejscu.

Zatrzymaliśmy się w miejscowości pomiędzy Trogirem a Splitem. Wylegując się na plaży, samoloty startujące z lotniska w Trogirze przelatywały na tyle nisko, że mogliśmy dostrzec szczegóły ich wyglądu, a nocą mieliśmy okazję obserwować je przelatujące na tle Księżyca. Praktycznie każdy dzień zaczynaliśmy od plażowania, z którego wracaliśmy na obiad (gotowaliśmy na miejscu) i sjestę, a późne popołudnie było zarezerwowane na zwiedzanie. Byliśmy w Trogirze (zakochałam się w tym mieście), Splicie i wspomnianym KRKA – tam dotarliśmy przy temp. ok. 39 stopni, więc było naprawdę gorąco 😉 Mimo tak wielu atrakcji, cała 4 juniorów nadal była pełna energii i balowała do późna. Nie mogłam się nadziwić, skąd oni biorą energię, żeby po tak intensywnych dniach siedzieć nawet do północy.

Wodospad w Parku Narodowym KRKA

Krótko po powrocie z Chorwacji pojechaliśmy na koncert Metallica (to już drugi w naszym życiu). Tym razem tylko we dwójkę, chociaż na kolejny pojechałaby też starsza córcia. Było tak kulturalnie i to nawet w młynie, że nie mielibyśmy zbytnich obaw pojawić się tam z 8-latką… oczywiście nie na płycie, tylko na trybunach.

Koncert Metallica

Czas wolny

Zacznę od tego, że czas wolny zaczyna się często dopiero ok. godz. 21-22. Oglądamy wtedy ulubione seriale na Netflixie, a po rozpakowaniu prezentów od Mikołaja zapewne część wieczorów spędzę przy książkach. Już teraz mam niezłą kolekcję, która długo czeka na swoją kolej, bo zazwyczaj czytam książki w trakcie zajęć dodatkowych córci, czekając pod salą 😉

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz miałam odskocznię w postaci wyjść do filharmonii i planetarium średnio raz w miesiącu. Kontynuuję również naukę gry na pianinie, którą na jesieni nieco przyspieszyłam. Od jakiegoś czasu robimy u nas wieczory z planszówkami, głównie z jedną, mocno wkręconą w te tematy ekipą, a poniżej widać jedną z ostatnich gier.

Gra: Posiadłość szaleństwa

Nie wiem, czy zapisać to do sekcji „Czas wolny”, czy bardziej do zainteresowań, ale w tym roku po raz pierwszy wzięłam udział w konferencji dietetycznej. Na nowo przeżywam fascynację kolejnym tematem i przypominam sobie, jak przez pierwsze lata w branży SEO odkrywałam z podobnymi emocjami to, w czym siedzę już od ok. 15 lat.

Podsumowując, z jednej strony kończę ciężki dla mnie rok, a z drugiej strony zaczynam znajdować balans w życiu (rodzina i znajomi/praca/hobby). W Nowy Rok wejdę z nadzieją przede wszystkim na to, że pod każdym względem będzie spokojny.

KATEGORIE: SEO refleksje
Comments (7)

Widzę, że ciężki rok za Tobą. Życzę uporządkowania spraw i jeszcze lepszych wyników w sprzedaży swoich kursów.

Przy okazji chciałbym zaprosić do siebie na podsumowanie 2019 roku i moje plany na 2020 rok. Po latach przerwy postanowiłem wrócić do regularnych wpisów i miło by mi było, jeśli ktoś odwiedzi mojego bloga po latach zaniedbań:
https://www.drogadowlasnegom.pl/2020/01/podsumowanie-2019-roku-i-cele-na-2020-rok.html

Google nas nie rozpieszcza ostatnimi czasy. Kiedy planujesz aktualizacje kursów seo?

Bardzo pracowity rok, ale to tylko pokazuje jak ciezka jest branza seo..

Świetna wiadomość o wznowieniu konsultacji. Czekam na pierwsze terminy:) I zapraszam do Portugalii – nim stanie się równie popularna co Chorwacja. 😉

Znajomi, z którymi jechaliśmy, w tym roku proponują… Włochy 😉

W poprzednim roku poszedłem na koncert organka i fisza… ale to co najbardziej zapamiętałem to riverside. Nie znałem tego zespołu, a dał świetny koncert. Od tamtego czasu jestem wiernym fanem. Czekam na kolejny koncert w kwietniu. Powodzenia w realizacji planów w 2020 🙂

Zgadzam się – to tylko pokazuje, że branża SEO nie jest taka łatwa jak niektórym się wydaje.
Bardzo dobra robota Lexy i życzę kolejnych, większych sukcesów w roku 2020 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.