Komenda cache: w Google była jedną z tych, z których zapewne większość z nas korzystała najczęściej. To dzięki niej mogliśmy szybko upewnić się co do tego, czy wyszukiwarka odświeżyła już naszą stronę po naniesionych przez nas zmianach.

Archiwalny widok komendy cache
Oczywiście nie był to jedyny sposób, jednak łatwiej było skorzystać z tej opcji niż każdorazowo sprawdzać datę ostatniego skanowania w Google Search Console.
Szybka przypominajka dot. zmian w działaniu komendy cache:
Niestety w styczniu 2024 r. Google zrobiło pierwszy krok w kierunku wycofania opcji cache: dostępnej w wyszukiwarce. Zaczęło się od usunięcia linku do kopii strony, który wcześniej wyświetlał się przy każdym wyniku, jednak nadal można było wygooglować cache:domena.pl, aby dostać się do najświeższej kopii strony.
Z kolei 24 września 2024 r. operator ten całkowicie przestał działać i został usunięty z dokumentacji Google. Tym samym również metatag noarchive nie ma już racji bytu.
<meta name=”robots” content=”noarchive”>

Informacja o usunięciu cache (Centrum wyszukiwarki Google)
W tej chwili próba skorzystania z archiwalnego już operatora daje efekt jak poniżej.

Aktualny widok
Johh Mueller informuje o niej w następujący sposób:
Google removed the cache page and the cache operator. This change doesn’t affect your site’s visibility in search. So there’s nothing for you to do.
Dodaje jednak, że bezpośrednio z wyników wyszukiwania Google można się dostać do kopii strony w Wayback Machine, tyle że te kopie nie są odświeżane na bieżąco.

Link w Google kierujący do ostatniej kopii strony w Wayback Machine
Google Search Console
Najdokładniejszą informację o dacie ostatniego skanowania strony można znaleźć w Google Search Console. Jest ona dostępna w zakładce Sprawdzenie adresu URL, która w zasadzie od razu kieruje do wpisania wybranego adresu URL do pola wyszukiwarki.

Sprawdzenie adresu URL w Google Search Console
Trzeba chwilę odczekać na pobranie danych z indeksu. Potem jednak naszym oczom ukazują się szczegółowe informacje o stanie analizowanej w ten sposób podstrony.

Szczegóły na temat podstrony w Google Search Console
Tym sposobem udało się dotrzeć do informacji o tym, że ostatni skan wpisu „O czym pamiętać, publikując wpis na WordPressie” to dzisiejszy ranek. Widzimy, że adres ten znajduje się zarówno w mapie strony, jak i w jednym z wątków na forum PiO, które zostało wskazane jako strona odsyłająca. Nieco niżej można także zweryfikować, czy dany adres URL jest adresem kanonicznym.
Sporo informacji, jednak w wielu sytuacjach to data ostatniego skanu będzie dla nas najbardziej istotna. Z drugiej strony, jeśli data ta będzie dość odległa, to dzieli nas już tylko jedno kliknięcie od przycisku „Poproś o zindeksowanie”, który może je przyspieszyć.
Wayback Machine
Wayback Machine nie jest narzędziem pierwszego wyboru w przypadku chęci sprawdzenia daty ostatniej indeksacji strony. Przydaje się natomiast, jeśli zachodzi potrzeba zweryfikowania archiwalnej wersji witryny, a nawet cofnięcia się w czasie i obejrzenia, jak dana strona zmieniała się na przestrzeni lat.
Narzędzie to jest bezpłatne i wystarczy wpisać adres strony w polu wyszukiwania, po czym wybrać jedną z dat, dla których jest dostępna kopia. Poniżej znajduje się krótka prezentacja korzystania z Wayback Machine.
fot. (Adobe Stock)