Duplicate content w obrębie jednej domeny

Niedziela jest dobrym dniem na nadrabianie zaległości na blogu i dokładną analizę błędów na stronach. Temat duplicate content jest jednym z tych, które ostatnimi czasy interesują mnie najbardziej, a dzisiaj znalazłam na jednej ze swoich stron błędy polegające na indeksowaniu wyników sortowania :/ Będzie to więc kolejny post z serii „Nauka na moich błędach” 😉

Czy wiesz, że w ciągu 2 minut możesz uzyskać dostęp do poniższego materiału?
Szkolenie: Zarabiaj na audytach SEO

Wstęp

Zacznę od informacji z pomocy Google:

Google usilnie stara się indeksować i pokazywać jedynie strony zawierające różne treści. Stosowanie takiego filtrowania oznacza, że jeśli na przykład w witrynie występują strony w wersji standardowej i do druku, a żadna z nich nie zostanie zablokowana w pliku robots.txt ani za pomocą metatagu noindex, w wynikach wyszukiwania zostanie wymieniona tylko jedna z nich.

Tak wygląda teoria, a jak się to prezentuje w praktyce? Tak jak zwykle, czyli wyjątek potwierdza regułę. Bez problemu można znaleźć w serpach podstrony czy to z wyników wyszukiwania, czy sortowania, czy nawet wersje do druku wraz z głównymi wersjami podstron z tą samą lub bardzo podobną zawartością. To właśnie wyjątki, którym póki co się „upiekło” 😉 Niestety w każdej chwili może dojść do tego, że w serpach zostanie tylko jedna z wersji i nie musi to być ta, którą webmaster chciałby tam zobaczyć. Sama mogłam się o tym przekonać w opisywanej niedawno sytuacji (Dostępność strony głównej pod 2 adresami i problem DC), kiedy to po kilku latach nagle zaindeksowany został adres z index.php (link do tego adresu zapodział się gdzieś na stronie), a główny adres zniknął z indeksu. W rezultacie utrzymały się tylko pozycje podstron, ale strona główna z index.php w adresie poleciała, bo nie miała backlinków.

Wniosek z tego taki, że lepiej od razu zabezpieczyć się przed ewentualnym wyborem złej wersji zamiast później się martwić o to, ile czasu zajmie powrót na stare pozycje. Wracając do przypadku na mojej stronie – wyniki wyszukiwania były już zablokowane, jednak listy ogłoszeń miały opcję sortowania po różnych wartościach. Zostały one dodane w narzędziach dla webmasterów do listy ignorowanych parametrów, jednak nie jest to w tym przypadku wystarczające. Na szczęście nie zauważyłam w serpach niczego, czym powinnam się martwić, więc skończę pisać i zabieram się za poprawki 😉

Błędy powodujące DC

Powielanie treści pod różnymi adresami w tej samej domenie najczęściej występuje w następujących przypadkach:

  • dostępność np. strony głównej pod wieloma adresami: domena.pl, www.domena.pl, domena.pl/index.php, domena.pl/home.php itp. – możliwości jest tutaj wiele;
  • indeksowanie adresów z identyfikatorami sesji – w rezultacie Google otrzymuje identyczne wersje tej samej strony;
  • indeksowanie wyników sortowania – efektem może być identyczna lub podobna treść pod różnymi adresami, różniąca się m.in. kolejnością niektórych informacji;
  • indeksowanie wyników wyszukiwania.

W zależności od tego, z którym przypadkiem mamy do czynienia, rozwiązaniem problemu będzie:

  • przekierowanie 301 na docelową wersję;
  • użycie rel=”canonical”;
  • brak indeksowania wybranych adresów.

Jak zablokować indeksowanie wybranych podstron?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed indeksowaniem niepożądanych adresów jest połączenie następujących metod:

  • nofollow w linkach prowadzących do tego adresu – dzięki temu robot nie powinien chodzić po takich linkach. Metoda ta nie jest wystarczająca, ponieważ Google może znaleźć odnośniki na innych stronach i w rezultacie trafi na te podstrony;
  • blokada w robots.txt – zakazuje ona robotom wejścia na wybrane podstrony, jednak w sytuacji kiedy zostały one już zaindeksowane, spowoduje to jedynie wyświetlanie wyniku w innej formie niż standardowa, czyli w formie samego adresu podstronu w miejscu tytułu;
  • noindex – dopiero w ten sposób można się pozbyć podstron z wyników wyszukiwania.

Aby to przyspieszyć, można skorzystać z opcji usuwania adresów przez narzędzia dla webmastera.

W najbliższym czasie mam zamiar napisać także na temat Duplicate content w obrębie wielu domen i zaobserwowanych przeze mnie problemów wiążących się z tym zagadnieniem. Nie wiem tylko, czy uda mi się to zrobić w tygodniu, czy dopiero w następny weekend 😉

KATEGORIE: Optymalizacja stron, Pozycjonowanie stron
Comments (7)

Hej.
Mam małe pytanko związane niejako z DC. Mianowicie zmieniałem adres serwisu i zrobiłem przekierowanie 301. Problem w tym, że zmieniła się również struktura linków, więc przekierowałem wszystkie podstrony ze starej domeny na stronę główną nowej domeny. Czy to nie zaszkodzi?
Pozdrawiam

Niestety nie jest to najlepsze wyjście. Jeśli chodzi o duplicate content to w przypadku przekierowania 301 nie masz się czego obawiać, ale przekierowania dają najlepsze efekty jeśli kierują do odpowiednich podstron, a nie wszystkie do strony głównej.

Moja witryna odpala się zarówno z „www” jak i bez niego”. Jak mogę sprawdzić, czy google postrzega to jako DC?

Fajny artykuł, szkoda tylko że nie do końca wiadomo czy za duplicate content na jednej domenie można dostać filtr. Ja dostałem filtr na jedną główną stronę (grizli.pl) i najważniejszą niestety za DC jak sie domyśliłem, szybko poprawiłem i usunąłem nie potrzebne strony testowe z indexu wyszukiwarki bo jak sie okazało same zabezpieczenie przez robot.txt nie wystarczyło bo zanim dałem plik zabezpieczający, google zassało z 3 stronki i prawdopodobniej z nich dalej indexowało.
Mniejsza z tym po usunięciu stron testowych z wyszukiwarki, google zdjęło filtr i znowu była ona w wynikach wyszukiwarki. Sukces strona miała założony filtr tylko 2 dni!
Później zauważyłem że mam jeszcze tą samą zawartość na paru podstronach już na jednej domenie czyli teoretycznie też duplicate content i filtr sie należał ale w tym czasie właśnie filtr został zdjęty czyli na pewno nie za te strony. Podstrony widziałem też były w wynikach google ale jeszcze albo sie nie dopatrzono tego samego contentu albo nie dostaje sie za to filtr (na jednej domenie).
No ale samo „może” to za mało i podstrony usunąłem by sie zawartość nie pokrywała, tak na wszelki wypadek;) No a różnica tylko w urlu między nimi była…

A ja mam takie pytanko. Na ile duplicat content w obrębie domeny jest szkodliwy?
Chodzi o to, że mam domenę, która ma zaindeksowanych ok 250 stron z końcówką /tag/ na stronach jest lista artykułów z danym tagiem o raz skróty treści. Przydało by się je wyindeksować.

Obawiam się jednak, że jeśli wyindeksuję wszystkie te strony to strona spadnie w google (rzeczywistych artykułów jest 42) więc większość stron zostanie usunięta z wyników wyszukiwania. Moje obawy są podstawne?

A ja mam osobliwe pytanie – powiedzmy, że mam sobie sklep na IAI – oni dają regulamin i dokumenty prawne na sklep za darmowe wraz z wdrożeniem, należy zmienić tylko kilka informacji. Jak się ma taki regulamin do DC? Wykluczyć go z indeksowania? Czy zlecić komuś napisanie na nowo, tak aby był unikalny – w końcu wiele osób szuka „marka X regulamin”

Chcę zamieścić na swojej stronie całą treść ustawy, w jaki sposób mogę zabezpieczyć taką podstronę, aby nie została uznana za duplicate content?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.