34 pomysły na zdobycie linków

UWAGA: Poniższa lista jest mało aktualna. Zapisz się na darmowy ebook „Link building w kolorze #CCC”.

Oto wybrane źródła linków (z przykładami), które pomogą Ci rozpocząć proces tzw. link building. Od czasu do czasu mogą się wśród nich trafić strony dodające nofollow do linków wychodzących, jeśli jednak się tu znajdują to znaczy, że mimo wszystko warto się o takie linki postarać.

Artykuły sponsorowane i gościnne wpisy na blogach

Możesz publikować artykuły specjalistyczne na blogach z Twojej branży za darmo lub za opłatą (artykuł sponsorowany). Taka reklama pomoże Ci także w kreowaniu swojego wizerunku w Internecie.

Darmowe ogłoszenia

Bez względu na to, czy prowadzisz działalność, czy też działasz jako freelancer, możesz zarejestrować się w serwisach ogłoszeniowych, wstawiając link do profilu lub w treści ogłoszenia:

Fora dyskusyjne

Udział na tematycznych forach dyskusyjnych pomoże przede wszystkim w reklamie, jeśli adres swojej strony wstawisz w stopce i ewentualnie co jakiś czas podasz go w treści posta. Pamiętaj tylko, aby stronę reklamować w dyskretny sposób tak, aby nikt nie zarzucił Ci spamowania forum. Zanim więc wstawisz link do posta, zastanów się, czy na pewno będzie on przydatny dla innych forumowiczów.

Informacje prasowe

Jeśli startujesz z nową stroną lub masz już popularny serwis, na którym zaszły większe zmiany, albo opracowałeś wyniki ciekawych badań, skorzystaj z możliwości rozesłania informacji prasowych:

Katalogi blogów

Swojego bloga zgłosisz do:

Katalogi firm

Strony firmowe zgłosisz do:

Katalogi forów

Istnieją również katalogi gromadzące fora z różnej tematyki:

Katalogi kanałów RSS

Jeśli na stronie masz kanał RSS, dodasz go do:

Katalogi katalogów

Jeśli masz własny katalog, zacznij od dodania go do:

Katalogi precli

Swojego precelka dodasz do:

Katalogi sklepów

Promocję swojego sklepu internetowego możesz rozpocząć dodając go do katalogów sklepów:

Katalogi startupów

Nową stronę możesz zgłosić jako start-up na stronach:

Katalogi stron

Katalogowanie jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zdobycie linków. Jednak zamiast zgłaszać stronę do wszystkich możliwych katalogów, lepiej przygotować sobie na start listę ok. 30, a dopiero później ewentualnie ją rozszerzyć, zmniejszając delikatnie wymagania co do ich jakości.

Ciekawą listę katalogów stron (zarówno darmowych, jak i płatnych) przygotował ostatnio Gdaq. Znajduje się na niej ponad 150 adresów katalogów z PR 4-6, więc po skorzystaniu z pozostałych pomysłów na źródła linków dobrze jest wgrać ją do programu i kontynuować katalogowanie. Szczegóły na temat listy znajdują się na tej stronie.

Darmowe katalogi stron

Płatne katalogi stron

Komentarze na blogach

Mogą to być komentarze do wpisów na blogach (tu przyda się strona dofollow.pl), do zdjęć czy filmików. Ważne jest jednak, aby nie nadużywać tej formy reklamy i pisać tylko wtedy, kiedy faktycznie zajdzie taka potrzeba, a link wstawić przy okazji.

Konkursy na strony

Udział w konkursie może wygenerować sporo ruchu, nawet jeśli nie zdobędzie się głównych nagród:

Link baiting

Tworzenie tzw. „przynęt na linki” nie jest łatwym zadaniem, ale jak już pomysł wypali, jest szansa na sporo linków naturalnych. Ciekawym według mnie przykładem jest serwis szerlok.pl, który w tym roku zorganizował konkurs polegający na dokarmianiu piesków ze schroniska. Aby nakarmić wybranego psa, wystarczyło wejść na jego podstronę i kliknąć „nakarm”. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości kliknięć piesek dostawał paczkę karmy. Sposób ten podziałał na wiele osób, które zaczęły dzielić się linkami ze znajomymi, a także wklejać je na forach i prosić o pomoc w zdobyciu jedzenia dla wybranego czworonoga.

Mikroblogi

Jeśli uda Ci się zebrać sporo osób śledzących Twój profil, a oprócz tego potrafisz odpowiednio wykorzystać tagi w swoich wpisach, tego typu reklama może Ci przynieść sporo ruchu. Jeśli zainteresujesz w ten sposób osoby o zbliżonych zainteresowaniach, być może przekażą te linki dalej.

Porównywarki cen

Sklepy mogą nawiązać współpracę z porównywarkami:

Portale społecznościowe

Reklama na społecznościówkach powinna wygenerować wartościowy ruch:

Serwisy aukcyjne

Jeśli prowadzisz sprzedaż w serwisach aukcyjnych, w opisach aukcji możesz wstawić link do swojego sklepu lub portfolio:

Serwisy dla grafików i fotografów

Prezentując swoje prace w serwisach dla grafików i fotografów, nie zapomnij uzupełnić swój profil wstawiając w nim adres swojego portfolio:

Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego i presell pages

Do tej grupy można też dodać serwisy z artykułami do przedruku. Większość z nich działa na podobnej zasadzie, dlatego znajdują się one w jednej grupie:

Serwisy video

Nakręcone filmiki, najlepiej zgodne z tematyką reklamowanej strony, możesz zamieścić na poniższych stronach, a w profilu lub opisie nagrania wstawić adres strony:

Serwisy ze zdjęciami

Serwisy z ofertami pracy

Dodając ofertę pracy nie zapomnij uzupełnić swojego profilu o link do swojej strony firmowej:

Serwisy z prezentacjami

Zamieść swoje prezentacje na najbardziej znanych serwisach do tego przeznaczonych. W profilu znajdziesz miejsce na adres www:

Serwisy z prezentami

Tworzenie przez użytkowników list produktów, które chce się kupić lub dostać, to kolejny sposób na reklamę sklepu internetowego:

Serwisy z recenzjami

Mogą to być recenzje filmów, książek czy gier. Na niektórych z nich możesz sam dodać recenzję z linkiem w treści, a inne opublikują Twoją recenzję i podpiszą ją Twoim imieniem, nazwiskiem oraz adresem strony. Jeśli prowadzisz stronę filmową, serwisy publikujące informacje o filmach mogą umożliwiać wstawienie adresu do Twojej strony w profilu odpowiedniego filmu:

Serwisy Q&A

Poszukaj pytań, w odpowiedzi na które możesz zareklamować swoją stronę:

Sponsorowanie konkursów

Sponsorowanie nagród w konkursie nie musi kosztować zbyt wiele, a na stronie konkursu dzięki temu może się znaleźć logo Twojego serwisu.

Wykop

Jeśli napisałeś ciekawy post, który może zainteresować społeczność wykopu, masz szansę zebrać spory ruch. Niestety może on nie być zbyt wartościowy, ale wystarczy, że kilka osób zdecyduje się przekazać link dalej np. na forach dyskusyjnych.

Wymiana linków

Mając zaplecze można sobie pozwolić na wymianę linkami z innymi stronami.

Zakup linków

Jeśli wymiana nie wchodzi w grę lub nie masz jeszcze zaplecza, na którym mógłbyś wstawić linki z wymiany, zdecyduj się na ich zakup. Omijaj jednak serwisy nastawione na sprzedaż, gdyż ich skuteczność może trwać dość krótko.

Zaplecze

Budowa zaplecza wymaga najwięcej czasu i pracy w porównaniu do wymienionych już pomysłów na zdobycie linków. Twórz więc strony, najlepiej tematycznie powiązane z pozycjonowaną i linkuj z nich.

———————————————————————————————-

Linki można zdobywać także na zagranicznych odpowiednikach wspomnianych już stron, których wybór jest znacznie większy niż na polskim rynku.

Znasz inny pomysł na zdobywanie linków albo chcesz zaproponować nową stronę do opisanych tu sposobów? Napisz o tym w komentarzach.

Komentarze (248)

Bardzo miły wpis, pełen bardzo wartościowych linków. Dzięki!

Bardzo dobry artykuł, opisano wiele sposobów na pozyskiwanie linków. Ciężko mi wymyślić jakiś kolejny sposób na pozyskiwanie linków.

Gratulacje, świetna robota.

Świetna robota 🙂
Tylko jedna uwaga co do allegro – serwis zabrania umieszczania linków do stron związanych ze sprzedażą. Cytat „Do stron zewnętrznych można linkować, wyłącznie gdy służy to poszerzeniu informacji o przedmiocie (np. znajdują się tam dodatkowe zdjęcia lub bardziej szczegółowy opis). Przykłady linków do stron: (…) Niedozwolone * Strony umożliwiające jakąkolwiek formę zakupów poza Allegro, zwłaszcza sklepy internetowe oraz inne platformy C2C/B2C..” Czyli strony niehandlowe OK, sklepy internetowe i podobne są be 🙁

Dziękuję za ten artykuł! 😉 wszystkie adresy idealnie zgromadzone w jednym miejscu 🙂

Co do katalogów blogów polecam jeszcze http://www.omblog.pl

Bardziej rozbudowany spis znajduje się na seobook.com: http://www.seobook.com/archives/001792.shtml ale polski zbiór jest całkiem fajnie przygotowany 🙂

„Do opisanych powyżej sposobów dodałbym aktywność na mikroblogach.” @Moher,
Lexy napisał o tym: „Mikroblogi Jeśli uda Ci się zebrać sporo osób śledzących Twój profil, a oprócz tego potrafisz odpowiednio wykorzystać tagi w swoich wpis”

Chyba, że powyższe zostało dodane dopiero po Twoim komentarzu.

cyt. „Jeśli prowadzisz sprzedaż w serwisach aukcyjnych, w opisach aukcji możesz wstawić link do swojego sklepu lub portfolio:”
Nie wiem jak portfolio (pewnie podobnie), ale odnośnie linku do sklepu to jest to niezgodne z regulaminem serwisu. Sama obsługa Allegro, może tego nie wyłapać, ale jeśli znajdzie się ktoś „życzliwy” z konkurencji, może się skończyć zawieszeniem konta.

Bardzo przydatne pomysły, zawsze przydają się takie podsumowanie. Brawo lexy, tak trzymaj;)

Gratuluję świetnego wpisu. Chociaż większość z opisywanych pomysłów znałem, to znalazło się kilka z którymi nie miałem jeszcze styczności. Więc zaraz zabieram się za linkowanie nowymi sposobami. Dzięki 🙂

Artur to, że znajdzie się ktoś życzliwy jest wręcz pewne.

Jeżeli zrobisz cokolwiek co podpada pod łamanie regulaminu czy prawa konkurencja zaraz zgłosi to w odpowiednie miejsca. Dlaczego donoszą? Im mniej konkurencji tym lepiej, wiadomo.

Bardzo dziękuję za ten artykuł. Bardzo mi się przyda przy dalszym budowaniu witryny, a raczej jej popularności …

mam tylko jedną wątpliwość co do budowania zaplecza. Czy aby na pewno dobrym pomysłem jest tworzenie kolejnych witryn tematycznych po to by linkować to co chcemy faktycznie pozycjonować? w ten sposób możemy założyć dziesiątki pseudo-serwisów na jakiś darmowych adresach. Niby to kolejne tematyczne linki wtedy stworzymy, ale czy narzędzia google sa na tyle mało inteligentne aby nie ‚domyślić’ się, że to sztucznie nabijane linki? tym bardziej, ze owe stron obsługiwane by były z jednego IP
proszę o komentarz w tej sprawie

Jeden z najlepszych artykułów o SEO. Jestem pod wrażeniem.
Dzięki.

Z tego co wiem to allegro nie pozwala linkować do swoich sklepów.
Nie wiem natomiast jak działa na pozycjonowanie wstawianie zdjęć, umieszczonych na stronie sklepu.

Nie wiem, czy ma sens dodawać linki do portali, które stosują „nofollow”, to tylko strata czasu, więc np. portal favore.pl można sobie odpuścić

Favore daje potencjal reklamowy „dla ludzi” – wiec zamieszczenie tam oferty skutkuje „naplywem klientów” – sprawdzone na kilku przykladach, zwlaszcza, ze przy dobrze wybranych frazach kluczowych mozna do TOP10 wepchnac strone WWW oraz link z Favore czyli zajac 20% wynikow pierwszej strony Google 🙂

20% minus przestrzeń zajmowana przez linki sponsorowane. Od Favore raczej dużo lepszy świstak, bardziej znany i linki daje

Niestety na Allegro usuwają aukcje z linkiem do strony która ma charakter komercyjny. W ich mniemaniu strona taka nie musi być wcale sklepem internetowym, wystarczy że przedstawia jakiś produkt czy ofertę – czyli niemal każda strona firmowa. I są w tym wyjątkowo konsekwentni, o czym sam się przekonałem.

Bardzo ciekawa lista, doskonałe źródło wiedzy.

Dobra robota. Dzięki.

Świetny artykuł. Na każdej stronie jest kilka przykładów, a tutaj wszystko w jednym miejscu! Dzięki!

Wszystko fajnie i rzeczowo opisane.

Dzięki. Rewelacyjny wpis 🙂

Zamiast allegro polecam aukcje na http://www.daftar.pl – nie mają takich obostrzeń regulaminowych
Artykuł bardzo pomocny.

Szkoda że to nie jest w PDF’ie

Ciekawe zestawienie, nawet nie wiedziałem , że na tylu serwisach można publikowac własne artykuły do przedruku, na pewno wykorzystam 😉

Swietny post- dzieki za dzielenie sie z nami swoimi metodami 🙂

do serwisów ze zdjęciami dodałbym flickr’a- swego czasu bardzo popularnego…

dziekuje za dobry spis i ograniecie tematu zdobywania linkow, dobry podzial, mily dla oka układ i kategorie

Świetny tekst. Dzięki 😀

Świetny spis, bardzo przyjemnie się czyta.

„Ciekawą listę katalogów stron (zarówno darmowych, jak i płatnych) przygotował ostatnio Gdaq. Znajduje się na niej ponad 150 adresów katalogów z PR 4-6,”

Ile z tych 150 adresów to katalogi darmowe?

Mniej więcej połowa.

Żeby uznać katalog za wartościowy, to musi on mieć odpowiednio wysoki PR, czy też strony dodawane do niego muszą mieć odpowiednio wysoki PR? A może jedno i drugie?

Witaj

Dzięki za super wpis. Wnioskowałbym jeszcze o dodanie do listy katalogów sklepów Sklepowo.net – wydaje mi się, że jest bardzo zadbany 🙂

Pozdrawiam

W tym wpisie nie usuwam komentarzy za reklamy, więc można śmiało pisać, że poleca się swoje strony jeśli są faktycznie wartościowe 😉

Próbowałem dodać wpis do katalogu http://www.sp-proweb.com, opcja za 19 zł + VAT, która aktywowana jest po wpisaniu kodu z smsa zwrotnego. Niestety zamiast kodu otrzymałem informację, że wiadomość jest błędnej treści lub wysłana jest pod zły numer. Sprawdzałem kilka razy i nie popełniłem błędu.

Rezultat jest taki, że z konta na komórce straciłem 23 zł, a wpis nie został dodany.

Dziękuję, za takie katalogi…

Reklamacje zgłasza się do właścicieli katalogów 😉

Poza tym katalog ten ma też opcję darmową, dlatego został wymieniony właśnie wśród darmowych.

Oczywiście, że zgłasza się do właścicieli, też tak zrobiłem. Zapewne odpowiedzi się nigdy nie doczekam. Komentarz umieściłem, żeby ktoś jeszcze się nie nadział.

Co do wersji darmowej to dostępna jest ona wyłącznie dla PR 4 i więcej o czym nie ma słowa w Twoim wpisie. Jako, że zdecydowana większość czytających ten wątek za pewne posiada strony z PR mniejszym niż 4 (na marginesie, nawet Twój blog posiada PR 3) to dodanie wpisu do tego katalogu z punktu widzenia zdecydowanej większości nie jest darmowe, tak więc myślę że nie do końca jest słuszne, iż zamieściłaś go na liście katalogów darmowych… Ale to już moja skromna opinia…

Chciałbym sprostować, iż uzyskałem odpowiedź na zgłoszony przeze mnie problem. Administrator przesłał mi kod drogą e-mail dzięki czemu mogłem dodać stronę.

Niedługo zniknie problem z PR i właściciele katalogów nie będą tak restrykcyjnie odrzucać dobre strony

Bardzo trafny artykuł . właśnie czegos takiego szukałem .jesli sie zastosuje twoje wskazówki to może wpaśc nawet sto linków w krótkim c zasie .super

Dzięki za ten artykuł.

A już myślałem, że dodałem stronę wszędzie gdzie to możliwe – jak widać sporo pracy przedemną 😛

Świetny artykuł przyda się taka lista katalogów,blogów będzie gdzie linki zdobywać do strony.Pozdrawiam

Witaj. Ciekawy wpis, został polecony na PiO, przeczytałem i zabieram się do wzmożonej pracy bo dużo jeszcze przedemną.

Życzę chęci na pisanie tak przydatnych innym wpisów.

Pozdrawiam, Dawid

No fajny wpisik, z pewnoscia mi sie przyda – goraco polecam i pozdrawiam.

Dzieki bardzo duzo przydatnych informacji

W sumie bardzo dobry spis. Nie wpadłem na Q&A 🙂

Dzięki za tą listę – na pewno się przyda! Fajna sprawa z tymi serwisami z darmowymi ogłoszeniami:-) Raz jeszcze dzięki.

Nie pomyślałem wcześniej, że sposobów zdobywania linków jest tak wiele. Dzięki, zapisanie się na Twój newsletter było bardzo dobrym krokiem 🙂

Lexy – gratuluję ciekawego wpisu, ale przede wszystkim lekkości pisania artykułów, które czyta się od deski do deski.

bardzo dobrze opracowany art. chyba najlepszy jaki do tej pory ukazał sie w „polskiej” sieci na temat zdobywania linków. Pozdrawiam

Co do filmow video to zamieszczanie ich an YT ma sens tylko i wylacznie ze wzgledu na branding a nie link building jako taki poniewaz linki z YT sa NOFOLLOW, lepiej znalezc kanaly takie jak viddler badz videojug jesli chcemy miec linki DOFOLLOW

Super pomocny artykuł. W jednym miejscu zebrano dużo konkretnych informacji. Fajnie by było, żeby został jeszcze bardziej rozwinięty .

Niby wszystko oczywiste, ale dobrze mieć to poukładane w jednym miejscu. Świetna i przydatna lista.

@SEO konsulting – filmiki z YT potrafią dać też niezły ruch, więc linki nofollow tak nie przeszkadzają 🙂

Dzięki za te pomysły, być może dla niektórych z nas nie są bardzo odkrywcze, to jednak uporządkowane i szeregujące metody:) to pomocne i odświeżające.

Dzięki. Napewno sie przyda ten artykuł 🙂

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki ;). Jak zawsze mogę się dowiedzieć czegoś więcej z twoich wpisów. Pozdrawiam

Spis bardzo fajny. Niektóre pomysły na linka są niezwykle użyteczne i w dodatku otwierają, przynajmniej moją, wyobraźnie na nowe źródła linków.

P.S. Do listy płatnych katalogów dodałbym http://www.zielonykatalog.net
Uważam, że warto.

Niestety z przyczyn niezależnych straciliśmy starą bazę blogów. Teraz jest nowy skrypt, katalog jest moderowany, zapraszam do dodania swojego bloga Lexy jak i pozostałych.

Wyszukaj.com siadło

Świetny artykuł , naprawde dobre źródła linków – jeszcze polecam wykop.pl

Wszystko fajnie opisane muszę sprawdzić zdobywanie linków w taki sposób.Pozdrawiam

Startups.pl chyba wykitowało. Przy próbie dodania nowego projektu strona się wywala 🙁

Na samym początku dodaj startup bez zdjęcia – powinno być OK – i dopiero później wyedytuj i je dodaj.

Dobry, bogaty tekst, warto sobie przypomniec i odswieżyć niektóre punkty pomocne w promowaniu witryny.

Przydatny wpis, wielkie dzięki 😉

Dobry tekst, ladny blog – dodany do ulubionych

mocny wpis. Dziękuje 🙂

Przeczytałem i z pewnością skorzystam z kilkunastu technik. Dzięki!

Świetne zestawienie – bardzo przydatne, szczególnie dla nie-profesjonalistów. Dzięki 🙂
Drobna uwaga: grono.net – nieaktualne, już nie działa.

Bardzo przydatny wpis. Połowy wymienionych sposobów i miejsc nie znałem. Dzięki.

Opublikowałem dzisiaj spis listy katalogów. Może komuś się przyda:

http://seo-z.pl/spis-listy-katalogow/

Dzięki, przynajmniej jakieś konkrety i źródła, a nie pitolenie o niczym 🙂

Bardzo dobry artykuł, chociaż ciągłe zmiany algorytmu Google (niejednokrotnie dobijające 😉 powodują, że nie ma skutecznej rady na pozycjonowanie naszej strony – totalny ekspretyment 🙂

Dzięki wielkie za artykuł. Od dzisiaj zacznę próbować.

Kilku autorów komentarzy wspomniało, że nie warto bawić się w dodawanie treści na niektórych z wymienionych stron, bo mają one linki nofollow. Moim zdaniem bezzasadne jest takie myślenie, raz że dywersyfikujemy dzieki temu źródła linków (jak mamy też nofollow, wszystko wygląda bardziej naturalnie), dwa, że przynajmniej część takich serwisów ma potencjał w generowaniu ruchu. A o to docelowo w pozycjonowaniu przecież chodzi 🙂

Bardzo fajnie w skrócie opisane no i podane jak na dłoni adresy stron www. Co do linków nofollow i dofollow – należy dbać aby nasz serwis zawierał jeden jak i drugi rodzaj linków.

A co myślicie o tworzeniu stron z cytatami np. Coelho ? Oczywiście ładna szata graficzna itp itd ??

🙂 Pozycjonowanie to ciągła praca. A ja myślałem, że moją stronę dodałem już wszędzie. Długa prace jeszcze przede mną.

Jak zdobyć linkę z linkedin.com? Jak tworzę profil i uzupełniam pole do 3 linek to one są dostępne tylko po zalogowaniu. Wie ktoś może jak to włączyć aby było widoczne dla wszystkich?

świetny artukuł, na pewno skorzystam i podzielę się swoimi linkami …

Dzięki za pomoc. Wiele ciekawych miejsc na dodanie strony. Przy okazji polecam http://www.wesele-krakow.com – darmowe miejsce pr3 dla branży ślubno weselnej

Witam. Twój artykuł przeczytałem około miesiąca wstecz, stwierdziłem, że to jeden z bardziej rzeczowych opisów jakie przeczytałem, odnośnie zdobywania linków. Długo się nie zastanawiając, wziąłem się do roboty. Wykorzystałem wiele opisanych przez ciebie sposobów i w trakcie realizacji jednego z nich, całkiem przypadkiem odkryłem nowy. Mianowicie świetnym, a zarazem jednym z prostszych sposobów na zdobycie tak pożądanych linków są księgi gości, które w większości przypadków zezwalają na zostawienie adresu www. Odkryłem również ciekawostkę jaką jest otwarta furtka na stronach konkurencji, właśnie w księgach gości. Strony o tej samej tematyce z możliwością zostawienia linka? Mało jest miejsc, gdzie możemy zdobyć powiązanie tematyczne do swojej strony. Dziękuję i pozdrawiam Jacek.

Czy księgi gości rzeczywiście są skuteczne przy linkowaniu?

W wielu katalogach są różne płatne opcje dodania strony. Np. wpis premium z reklamą na stronie głównej katalogu. Warto to wykupywać i ewentualnie czemu?

Potęrzna dawka wiedzy do przestudiowania. Dzięki!

Świetnie to opisałaś, wraz z bogatymi przykładami! więcej poproszę tak ciekawych i interesujących, bogatych w przykłady wpisy. Pozdrawiam serdecznie!

Dziękuję za to że przekazujesz cześć swojej wiedzy ludziom takim jak ja.
Dzięki Twoim artykułom troszkę się dowiedziałem o dziedzinie SEO,choć wiem że daleka droga przede mną abym choć trochę lizną tego tematu.
Pozdrawiam Paweł Zacharczuk

Świetna robota – ten artykuł aż prosi się by go wydrukować 🙂

Bardzo dokładnie opisane podstawy SEO.
Przyznam że o kilku tematach nie myślałam:-)
Wielkie dzięki za artykuł.
Ja bym dodała do tego jeszcze:
http://socialadr.com/pg/wizard/
pozdrawiam serdecznie

cały artykuł mam juz wydrukowany i zawsze jak nie mam pomyslu to tylko spojrze i cos sie szybko nawinie

Najlepszy z tych katalogów to catania.pl ma czyte linki bez nofllow i unikatowe tresci

Tak. Muszę wydrukować ten artykuł i powiesić go w biurze w widocznym miejscu 🙂

Wielkie dzięki za zebranie tych pomysłów i adresów w jednym miejscu.

Bardzo dobry artykul. Dziekuje!

Kapitalny artykuł, już biorę się za podniesienie pozycji mojego bloga 🙂

Świetny artykuł – znacznie bardziej przydatny niż modne ostatnio listy „mocnych” katalogów, precli, czy profili social media. Ogólnie bardzo wyczerpujący artykuł – widać, że pisany przez kogoś, kto ma zdobył duże doświadczenie. Wiele z tych pomysłów nawet nie przyszło mi do głowy i bardzo się cieszę, że nie muszę na nowo „wyważać otwartych drzwi”.

czyli linki z portali branżówych jak sxc, carbonmade, cargocollective….
etc mogą być potraktowane jako sztuczne ? czyli tworzenie kolejnego mini serwisu na potrzeby linku ? (wiadomo na takich portalach są ograniczenia wielkościowe w wersji free)
sam nie wiem, gdzie oglądałem materiał że google to traktuje jako ‚jedno’ – ale może źle to zrozumiałem.

Dopiero raczkuję w tym temacie, ale artykuł jest rewelacyjny. Wielkie dzięki.

Dziękuje Pani Marto za powyższe wiadomości, są wartościowe.

Jeden aspekt powinien być skorygowany.
Otóż w dziale Ogłoszenia Darmowe znajdują się serwisy które już takimi nie są 🙁
Oferia.pl i Favore.pl z mojego doświadczenia od dłuższego czasu (ok 6m-c) pobierają opłąty lub, aby dodać ogłoszenie w nich trzeba wykupić abonament konta za kilkadziesiąt złoty miesięcznie.
Może wystarczy usunąć słowo „bezpłatne” z treści artykułu.
Niemniej tej nieścisłości ogłoszenia są bardzo pożyteczne, 🙂

Dzięki za przydatne linki. Warto zaktualizować artykuł bo niektóre adresy nie działają. Pozdrawiam

dzięki za fajny artykul, gdyby go jednak zaktualizowac to byłoby jeszcze lepiej, bo troche czasu minęło od jego napisania

Dzięki, przyda się.

Dzięki, dobra robota

Małe pytanie od laika. Ci mi tak naprawdę daje podlinkowanie? Dodaje stronę do katalogów (płatne i bezplatne) i każdy prosi o podlinkowanie, dodanie baneru itp. Czy z tego tytułu mam jakies korzyści? czy oprócz szybszej indeksacji ( o ile szybszej?) coś jeszcze mam? czy wzrosnie moj page rank lub inne rzeczy wplywajace na liczbę wizyt, czy tylko korzyści sa po stronie katalogów? Najlepiej kawa na ławę:-) z góry dziekuję

Z google skorzystaj 😀 tu masz kawe na ławe jak coś to zataj pytanie wyszukiwarce juz i tak masz super podpowiedz!

Bardzo dobry art. szczególnie pomocny dla początkujących pozycjonerów. Chociaż muszę przyznać, że sam dwa/trzy serwisy dopisałem do swojej magicznej listy 😉

Dziekuję za pomysły na linkowanie , najważniejsze to dobrze to teraz wykorzystać

Świetna lista! Dziękujemy! Na pewno się przyda w pozycjonowaniu serwisu!!

Strona http://www.artykuly.net.pl/ nie działa można by zrobić aktualizację postu 🙂

Bardzo ciekawy wpis, skondensowana wiedza dla początkujących którym mówi się „zdobywaj linki” jednak oprócz katalogów nie wiedzą tak naprawde gdzie

Niestety niektóry odnośniki do stron podanych w artykule nie działają. Niektóre linki bardzo się zdezaktualizowały można by zrobić aktualizację postu 🙂

Dzięki Marta za super wpis, właśnie zacząłem powoli wzrost statystyk, między innymi dzięki takim wpisom jak Twój. Zorganizowałem również konkurs na stronie więc jak ktoś ma ochotę to zapraszam do skorzystania.

Bardzo wartościowy wpis, duża szansa na dywersyfikacje swoich backlinków, prośba wielu z nas o aktualizacje bardzo by się przydała ! Z wyrazami uznania dla Pani Marty !

Bardzo dobry poradnik. Niby jest wiele różnych serwisów gdzie można wstawić link ale jak przychodzi co do czego, to człowiek zapomina o nich i ledwo gdzieś jedną sztukę opublikuje. Wpis bardzo mi się przydał. Pozdrawiam serdecznie.

Warto jednak nadmienić, że wiele serwisów powyżej, np. twitter.pl bardzo walczy ze spamem i to w bardzo skuteczny sposób. Może powiedzieć, że spamerzy np. wykończyli w pewien sposób identi.ca, który mając chyba PR8 czy też 7 pozwalał na umieszczenie linków dofollow i to dobrze kombinując na stronie głównej lub na podstronach z PR 5 i 6.
Twitter obecnie chyba zawiesza konto w momencie braku aktywności, z innymi jest podobnie. Także nie tylko Google walczy z pozycjonerami, bo i serwisy walczą z nami 🙂

Dzięki za dobry wpis i dyskuję.

Również dziękuję za przydatny wpis 🙂

Przydatny tekst 🙂
a czy istnieją strony angielskojęzyczne odpowiedniki pressoffice.pl, prnews.pl
Pozdrawiam
Ewa

Hmmm… powiem tak, cały Twój wpis bardzo mi się przydał. A to zestawienie katalogów – strzał w dziesiątkę 🙂

Tyle informacji w jednym miejscu 🙂 – dzięki.
Pozdrawiam

[…] Nie będę skupiał się na konkretach, jak i gdzie linkować, bo tego dotyczył poprzedni artykuł ze wskazówkami na Silesiasem (Link Building – 35 rad jak tworzyć i zdobywać linki), natomiast polecam lekturę artykułu Lexy, który pojawił się już jakiś czas temu:34 pomysły na zdobycie linków. […]

Dzięki za ciekawe pomysły, artykuł już jest stary ale metody jak najbardziej aktualne

Bardzo dobry artykuł. Dziękuje!

Bardzo dziekuje, mnostwo przydatnych informacji podanych w przystepny sposob. Moze kiedys pojawia sie takie rady i zestawienia dla stron angielskojezycznych? Byloby fantastycznie.

Bardzo fajny artykuł. Na pewno się przyda.

Dobre przykłady. Tylko niektóre nie są darmowe, a kwoty opłat/abonamentów nie dla każdego biznesu są warte wydania.

Bardzo dobry artykuł. Linki są odpowiednio pogrupowane więc fajne się przegląda.

[…] Jak zdobyć takie linki? Komentarze na blogach u „konkurencji”, fora, katalogi stron (z tym ostrożnie). Warto zapoznać się z tą listą pomysłów na pozyskanie odnośników. […]

Ciesze się że są ludzie którzy są w stanie podzielić się częścią swojej wiedzą. Mam nadzieje że lista będzie aktualizowana o wartościowe sposoby pozyskiwania wartościowych linków.

Część pomysłów jest dobra, jednakże na niektóre z wymienionych serwisów nie warto dodawać wpisu. Powinien do spisu zostać dodany oczywiście serwis społecznościowy Google+, który ma coraz większy wpływ na SEO. Dobrym pomysłem jest także publikowanie wpisów na Tumblr. Najważniejsze to pamiętać, żeby nie dodawać bezmyślnie wszędzie linków, które nie mają wartości. Trzeba jak najbardziej dbać o naturalny profil linków.

co znaczy dokładnie naturalny profil linków? czyli gdzie je zamieszcza, by uznac je za naturalne?

Jak dla mnie bardzo przydatny artykuł. Świetnie pokazuje gdzie można szukać linków dla pozycjonowanej strony.

Pomyśl w jaki sposób internauci linkowaliby naturalnie treść na Twojej stronie, gdzie i w jaki sposób zostawialiby odnośniki. Czy byłyby to same słowa kluczowe, czy może również adres strony, nazwa strony/firmy/produktu? Czy linkowaliby tylko stronę główną czy też podstrony? Czy linkowaliby tylko na blogach wordpress czy też z serwisów społecznościowych, platform blogowych, for itp.? Potem wymieszaj to z linkami nienaturalnymi. 😉

To się nazywa pomoc, dzieki i pozdrawiam

Bardzo fajnie, że umieszczasz dużo ciekawostek w Twoich tekstach!
Całe szczęście, że są nadal blogerzy, które mają pojęcie o tym, co udostępniają!
Szacun. Stronę 34 pomysły na zdobycie linków już dodałem
sobie do ulubionych 😉

Poleciało do ulubionych, bardzo przydatne informacje

Dziękuje za ten dobry, tematyczny artykuł. Niektóre pomysły naprawdę w deche 🙂

Dziękujemy za artykuł który na pewno przyda się nie jednemu 🙂

Dziękuję bardzo za ten artykuł! Przydatny spis, o wielu pozycjach stąd wiedziałem, ale reszta pozytywnie zaskoczyła i na pewno pomoże 😉

Dzięki. Bardzo dobrze przygotowana lista i nadal przydatna lista. Planujesz uaktualnienie?

świetny artykuł. Może dzięki niemu, wreszcie wbije się ze swoją stroną do TOP100 rankingu google 🙂

Niezwykle ciekawy poradnik- interesuje mnie również jak poprzedników czy planujesz może jakieś uaktualnienie i dostosowanie do „obecnej sytuacji”. 😉

super 🙂 10/10

Bardzo przydatny artykuł. Jestem stałym czytelnikiem Dzięki

Świetny artykuł, szczególnie przydatny po ostatnich zmianach w algorytmie Googla, dobra robota oby tak dalej. Chociaż mała aktualizacja by się przydała 🙂

Bardzo ciekawe, zwłaszcza w kontekście perspektyw na 2014

Świetny artykuł, sporo ze sposobów już znałem, ale znalazłem sporo nowych. Niestety cześć z linów jest już nieaktywna.

Czy ten sposób pozyskiwania linków jest nadal skuteczny w pozycjonowaniu?

Świetna robota i bardzo fajnie, że są osoby, które tak chętnie dzielą się wiedzą. Na pewno przyda się wielu osobom.

[…] – jak reklamować stronę internetową, skąd zdobywać wartościowe linki, gdzie zdobyć potencjalnie niezłe linki(34 przykładowe miejsca),   co to jest wartościowy link, a czym są linki […]

Witam serdecznie.
Ten artykuł spadł mi z nieba. Właśnie uruchomiłem bloga …. (autocenzura 🙂 ) i ruch marniutki 🙁 . Mam jeszcze pytanie: czy można wstawić do SEOkatalogów jeną stronę kilka razy, za każdym z innym opisem. Tak, żeby móc promować poszczególne artykuły. I czy jest to działanie w „białym kapeluszu”?

Ewidentnie wiele porad z artykułu zdążyło się zdezaktualizować ze względu na zmiany jakie zaszły w silniku Google. Przydałaby się aktualizacja.

Świetny artykuł, zresztą jak zawsze tutaj 🙂 Podbieram pomysły i zabieram się do pracy 🙂

Super strona, wiele praktycznych porad. Dziękuję

Jestem ciekawy jak to się ma do obecnych warunków w 2014 roku? Myślę, że część z nich ma mniejsze znaczenie.

Pewnie tak, ale linków nigdy za dużo 😉

Super artykuł, bardzo mi pomogła ta strona, dzięki

Bardzo przydatne porady. Co do ich przydatności w 2014 roku myślę, że trzeba jto samodzielnie zweryfikować. Na pewno połowa jest bardzo przydatna nadal.

Przydatny artykuł. Z pewnością skorzystam z opisanych metod.

Dobrze sie czyta, wiecej takich artykulow 😉

Szukam nowych pomysłów i inspiracji od kilku dni i prawie zawsze trafiam do Ciebie 🙂

Właśnie czegoś takiego szukałem do poprawy pozycji swojej strony

Witam serdecznie. Pani Marto czy ww. linki są dalej korzystne, przyjazne dla Googla? Z góry dziękuję za odpowiedź oraz pozdrawiam.

Witam.
Dorzucę coś od siebie jeśli można.
Na stronie typu Q&A czyli http://e-pytania.pl (pytania | odpowiedzi | opinie | forum) :
– Każda zarejestrowana osoba może dodać w swoim profilu aktywny link z atrybutem follow,index oraz kilka słów o sobie (np. czym się zajmuje).
– Każda zarejestrowana osoba może w odpowiedziach dodać aktywny link (skrócony) z atrybutem nofollow.
Niezarejestrowane osoby nie mają takiej możliwości.
Uwaga. Strona jest moderowana i spamerzy będą blokowani.
Więc proszę przemyśleć swoje zachowanie na tej stronie.

Dodam ,że strona jest często i gęsto odwiedzana przez robota google oraz binga.

Nowe pytania wrzucam od razu na Twittera oraz Facebooka co przyśpiesza indexowanie.

Na pytania może odpowiadać każdy, nawet niezalogowana osoba.
Można odpowiadać też na facebooku (widget komentarzy facebook jest na stronie)

W razie pytań czy coś zapraszam do kontaktu. Formularz kontaktu jest na tamtej stronie co podałem.
Dziękuję za uwagę.

prowadzę sklep http://www.top-maluszek.pl czy fakt rozpoczęcia współpracy z porównywarkami nie obniży mi pozycji sklepu w google.??? I jak to jest z tym, że treść jest kopiowana z mojej strony>? jak google to odbiera jeżeli chodzi o pozycję całej strony i kategorii sklepu które odziwo mam narazie na pierwszej stronie. 🙂

@Bednarczyk

1. jeżeli wkleiłeś link do swojej strony w swoim poście powyżej, to niestety ten blog ma linki „nofollow” 🙁
2. nikt tak naprawdę nie zna algorytmu google, więc nie będzie mógł odpowiedzieć z 100% pewnością.
3. algorytm google jest co jakiś czas uaktualniany, więc w przyszłości sytuacja się może zmienić

Za jakiś czas i tak pewnie linki stracą znaczenie bo to nigdy nie było dobre – zawsze było balansowanie i sztuczne pozycje.

Jeżeli mogę to podam linka to sporej ilości darmowych portali ogłoszeniowych:
http://foxen.pl/lista-portali-ogloszeniowych-wplyw-odnosnikow

Przyda się 🙂 co prawda nigdy nie startowałam na informatyka, ale póki mnie na niego nie stać to muszę wziąć sprawy w swoje ręce 🙂

dobry artykuł ; d

Dużo fajnych źródeł, dzięki 🙂

Fajne pomysly na zdobycie tych linkow. Dzieki 🙂

Świetna lista linków. Mam nadzieje ,że podbije dzięki nim ruch na blogu. Pozdrawiam

Hej,
REWELACYJNE kompendium!!! O połowie z tych możliwości nie wiedziałem. Dzięki!

[…] Uzupełnieniem tego wpisu może być bardzo fajny artykuł pt. „34 pomysły na zdobycie linków”, który możesz przeczytać tutaj […]

super pomysly, dzieki za wpis 🙂

Mimo iż artykuł posiada parę lat to natrafiłem na niego dopiero teraz za co jestem bardzo wdzięczny. Artykuł ładnie napisany i znajduje się na nim sporo przydatnych linków, dzięki którym wzbogaciłem swój pliczek 🙂 Jedynie przydałaby się aktualizacja ze względu na katalogi, niektóre katalogi w darmowych niestety już nie są darmowe…

Jak nic dobry wpis, fakt że ktoś wyżej dał linka do seobook-a tam jest więcej danych, jakkolwiek tutaj na start też jest sporo informacji i to 2010 roku, kiedy to było

Dzięki. Napewno sie przyda ten artykuł

Super lista! Bardzo mi się przydała w pozycjonowaniu mojej stronki 🙂

Bardzo przydatne porady. Co do ich przydatności w 2014 roku myślę, że trzeba je samodzielnie zweryfikować.

Wpis jest już obecnie mniej aktualny, ale może także służyć jako dobre nakierowanie do tworzenia swoich list/sposobów na link building. Na pewno warto poświęcić chwilę na serwisy Video (świetny Trust), portale społecznościowe oraz katalogi firmowe.

Wartościowy wpis-często zapominamy o pewnych oczywistych sposobach a tu widoczne są jak na dłoni

Od siebie mogę polecić http://bestkatalog.316.pl – całkowicie autorski, darmowy i moderowany katalog stron

Możeby tak odnowić wpis o nowe linki na start?

Świetny, przystępny artykuł. Co prawda niektóre linki nie dzialaja, ale po testuje to.

Świetny zestaw. Właśnie czegoś takiego szukałem! Wielkie dzięki.

Świetny wpis.Niestety kilka katalogów jest juz płatnych ( a chyba były bezpłatne).
Czekam na wiecej takich wpisów:)

Dobra robota! Bardzo ciekawy artykuł.

Co do ogłoszne to jest jest jeszcze ogllo.pl

Po prostu podziękować się należy.

Polecam jeszcze dodać swoją stronę do katalogów na stronach onet czy wp 🙂

Zgodzę się, jeśli nie zostało to napisane to dodam że linki można również zdobywać z portali ogłoszeniowych.

Witam 🙂
Próbuję wypozycjonować maly serwis komputerowy działający lokalnie w Warszawie na Woli, ale im więcej czytam różnych poradników na temat SEO, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że takie amatorskie pozycjonowanie to ślepa uliczka 🙁 Co robić? Jak żyć? 😉

Idealne podsumowanie dla mnie. Dziękuję!

mi też się przyda…

Teraz strach gdziekolwiek pozycjonować z uwagi na zminy w google…
Ale jakoś trzeba się wbić w Top3!

Zastanawiam się czy nie przydała by się aktualizacja tego wpisu. Wiele z tych technik jest już nie możliwa, lub uznawana za nie zgodną z wytycznymi pozycjonowania według Google. Pozatym teraz wchodzą nowe możliwości i nowe sposoby jeszcze bardziej zgodne z wytycznymi Google czyli np content marketing…

Bardzo dobry wpis. Od siebie mogę polecić darmowe platformy blogowe: blogger.com, trumblr.com, weebly.com, memonic.com

Dobre są platformy blogowe typu: blogger.com, weebly.com, trumblr.com czy wordpress.com

Ageno: Pytanie czy techniki Content Marketingowe są zgodne z wytycznymi Google. Przecież tam w większości przypadków też chodzi o umieszczenie odnośnika do własnej strony i promocje takiej treści, z taką różnicą, że CM ma w swoich założeniach być na wyższym poziomie niż nawalanie linkami na lewo i prawo.

Dziękuje 😀 Przyda się do nowej strony, którą rozwijam 🙂
Wesołych Świąt 🙂

Artykuł bardzo dobry, ale możnaby coś więcej dodać o preclach i możliwościach czy sposobach budowy własnego zaplecza.

Jeśli chodzi o allegro, to warto próbować ponieważ znajomy tak cały czas pozyskuje linki i jeszcze allegro się niepokapowało. Pewnie aż do momentu aż ktoś zakapuje te linki.

Do listy dodałbym własne blogi, nie tylko gościnne wpisy 🙂

Linki jak najbardziej nadal są bardzo popularne, jednak raczej teraz wchodzi content. Dużo osób spiera się ze sobą co lepsze white czy black.. Jak to napisał jedten z ludzi z PiO najlepszy jest greyhat seo 🙂

Tu można zobaczyć jak ktos zdobywa linki masowo:
https://productforums.google.com/d/topic/webmaster-pl/ExhIEjjJts8

Moze sie komuś przyda.

…ale to jest chyba po bandzie biorąc pod uwage skale i jakosc stron. Ciekawe czy dla google to faktycznie jest spam.

Sporo ciekawych możliwości pozyskania linków o których nawet nie myślałem. Przyda się 🙂

ciekawy artykuł – ale faktycznie coś na temat zaplecza byłoby mile widziane

Dziękuję za świetny spis. Już zdążyłem z kilku propozycji skorzystać. Pozdrawiam

Najważniejsza jest merytoryczna zawartość strony. Działania opisane w tym wpisie to tylko dodatki.

Faktycznie część z tych informacji nie jest już aktualna. Wiedzę bardziej "czasową" czerpie z Pani kursów Pani Marto :-). Nawet nie zdaję Pani sprawy jak mi Pani pomogła dzieląc się ze mną tą wiedzą 🙂 Pozdrawiam

Fajny artykuł zwłaszcza dla mnie bo dopiero zaczynam przygodę z SEO 🙂 pozdrawiam!

Właśnie wyłuskałem z tego artykułu kilka miejsc na linki. Bardzo dziękuję! (PDF też pobrany ;))

Bardzo ciekawy artykuł, znalazłam tu całą masę inspiracji dla siebie. Mam nadzieję, że choć część z nich zadziała :). Zgadzam się jednak przy tym z komentarzami wyżej – mała aktualizacja Anno Domini 2017 by nie zaszkodziła.

Bardzo dobry wpis. Dzięki za listę linków

Jak wypromować stronę na konkretną frazę ?

Bardzo przydatny artykuł. Polecam.

My udostępniamy gotowe źródła linków, zapraszamy do zakupów linków 🙂

Polecam, Artykuł naprawdę solidny i warty uwagi.

cześć Marta , super poradnik mam nadzieje , że Cię najdzie i dodasz jeszcze kilka pomysłów

Trochę dał mi ten artykuł do myślenia. Polecam 🙂

Ten blog jest super. Dziekuje!

Bardzo dobry wpis 🙂

Dobra lista, dziękujemy.
Fakt wiele katalogów stron zmienia swoje zasady. W końcu trzeba jakoś zarobić.

Pozdrawiam,
Zbyszek

Bardzo dobrze napisane – ciekawe pomysły na linki faktycznie.

Przydatny wpis. Sam ostatnio zaniedbałem linkowanie strony i trochę spadła więc myślę, że dzięki temu nadrobię zaległości w najbliższym czasie

Przydatyny art! Dzieki

Świetny sposób na początek drogi z pozycjonowaniem. Dzięki

Dzięki wielkie za pomysły. Zostawiam plusa i coś od siebie.

A co myślicie o zakupie linków. Podpowiedzcie czy warto i które.

Przydałoby się trochę zaktualizować temat 🙂

Został już zaktualizowany w ebooku, do którego odsyłam na początku wpisu: https://www.lexy.com.pl/blog/darmowy-poradnik-o-link-buildingu

Dzięki za podzielenie się wiedzą.

Czy dodawanie do katalogów stron daje jeszcze jakiekolwiek efekty…?

Ciekaay wpis 🙂 sporo ciekawych linków jednak część już nie działa 🙁

Fajne instrukcje dla nowicjusza próbującego podnieść swoją stronkę bez większych kosztów 🙂

Kawał dobrej sumiennej roboty, jestem pełen podziwu. Nic tylko korzystać, ja właśnie zaczynam, choć rzeczywiście nie wszystkie linki działają.

Wprawdzie wiekowy artykuł ale niektóre rzeczy są nadal aktualne.

Spodobał mi się ten pomysł z serwisami z pytaniami…przejrzałem wszystkie i pomysł przestał mi się podobać. Zdecydowana większość pytań jest zadana w sposób budzący podejrzenia, że jakbym się nie starał, to pytający i tak nie będzie w stanie zrozumieć odpowiedzi. Nie wspominając już o tym, że większość pytań aż się roi od błędów ortograficznych i gramatycznych. Może i linka stamtąd warto pozyskać, ale czy to aby na pewno dobre miejsc na reklamę? Zdecydowanie wolę pracować dla klientów, z którymi można nawiązać kontakt merytoryczny choćby na poziomie starszych klas szkoły podstawowej…

[…] tego co mogłeś słyszeć budowanie linków jest nadal jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycję strony. Odpowiednia […]

no artykuł już trochę ma więc chyba już nie warto z nich korzystać 😛 nie jeden seowiec sie nimi zaopiekował

Artykuł wiekowy ale to google mnie tu przekierowało 😉

Przydatny artykuł z tego względu, że wszystkie strony są w jednym miejscu. Nie trzeba szukać gdzie można umieścić link.

Gdzie w OLX można dodać swoją stronę www? W profilu brak, a w treści zabronione i chyba nawet nie ma łącza. Proszę o pomoc

Cudowny wpis ! Dziękuję

Dzięki za tę listę, na pewno skorzystam z niektórych sposobów. Najbardziej spodobało mi się zarzucanie przynęty na linki, muszę się zastanowić, jak to u siebie ogarnąć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2017 Lexy's SEO blog. All Right Reserved.