Zagadka: ustal przyczynę bana

Jakiś czas temu pisałam o tym, jak przez swój błąd wszystkie subdomeny jednej z moich domen wyleciały z indeksu. Ponieważ miałam małe zamieszanie z ustawieniami niektórych stron (np. przekierowania 302 zamiast 301 itp.), poprawiłam wszystko co się dało i zgłosiłam stronę do ponownego rozpatrzenia. Ku mojemu zdziwieniu dowiedziałam się, że strona jest niezgodna z wytycznymi.

Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia, co mam w ogóle poprawić. Postanowiłam wyindeksować jedyną z subdomen, do której można było się na upartego przyczepić jeśli chodzi o jej ubogą zawartość i zostawiłam tylko 2 subdomeny:

  • www.migrena.4info.org
  • www.depresja.4info.org

Żeby już kompletnie nie było się do czego przyczepić, do tych mniej tematycznych linków dodałam nofollow. Dzisiaj ponownie dostałam wiadomość informującą o tym, że „witryna jest niezgodna ze wskazówkami jakościowymi Google”.

Treści na obu stronach są unikalne i autorskie – o migrenie pisałam sama na podstawie swoich doświadczeń z tą dolegliwością (dlatego to do tej strony jestem bardziej przywiązana i głównie w jej sprawie wysyłam zgłoszenia), a na temat depresji teksty pisała koleżanka. W szczególności strona o migrenie cieszyła się dużym zainteresowaniem – pojawiały się oferty współpracy, podziękowania za porady od innych osób cierpiących na migrenę, generalnie to właśnie z tej strony dostawałam najwięcej maili z pochwałami, a momentami miałam wrażenie, jakby myśleli, że piszą do lekarza specjalisty zajmującego się migreną 😉

Co do linków na obu stronach, generowały od 20 do 70 kliknięć dziennie. Największą klikalność miał odnośnik do forum wstawiony po tym, kiedy użytkownicy zasugerowali mi otwarcie forum dla tej strony, a ja stwierdziłam, że najlepiej będzie odesłać do odpowiedniego tematu na istniejącej już grupie dyskusyjnej. Czas spędzony na podlinkowanych stronach i wskaźnik odrzuceń również nie wskazywały na to, aby linki te okazały się nie być zbyt przydatne. Skoro więc użytkownicy docelowi byli zadowoleni z tych stron, to czemu Google nie jest?

Macie jakieś pomysły co do tego, którą z wytycznych strony te mogą naruszać? Nigdy wcześniej nie miałam sytuacji, w której nie wiedziałabym albo nawet nie podejrzewałabym, za co strona mogła dostać filtra lub bana. Od ostatniego zgłoszenia, które zostało rozpatrzone negatywnie, nie zmieniałam na stronie nic oprócz usunięcia z robots.txt domeny 4info.org blokady przed robotami i jej zamiany na noindex. Widzicie więc strony w identycznej formie, w jakiej mają nałożone kary.

Aktualizacja:

Temat ten poruszyłam także na forum Google i wypowiedział się w nim m.in. Guglarz odsyłając do tego wpisu.

Odkupienie zaparkowanej domeny

Sugeruje to, że przechwyciłam tę domenę i po jej odkupieniu nie zapewniłam na niej treści o wystarczająco wysokiej jakości. Przypominam, że użytkownicy docelowi siedzący w temacie uważają je za przydatne, a inne serwisy ją ode mnie kopiują (także z podaniem źródła, przez co nie powinno być problemów z rozpoznaniem oryginału od kopii). Poza tym, nie jest to przechwycona domena (chociaż w dniu publikacji tego wpisu dowiedziałam się, że była używana 5 i 6 lat wcześniej). No ale Google wie lepiej 😉

W pozostałych postach forumowicze pisali, że domena mogła oberwać za to, co dawno temu trzymałam w subdomenach (m.in. precel i katalog) i że właśnie to zepsuło jej historię. Z drugiej strony, już przy pierwszym banie pisałam o tym w zgłoszeniu i poinformowałam o naniesieniu odpowiednich zmian (m.in. dodaniu metataga noindex w katalogu stron, a co do precla to został usunięty tak dawno, że zdążyłam o nim zapomnieć) i wtedy zgłoszenie nie zostało odrzucone, więc czemu znowu wracamy do punktu wyjścia?

Jaki z tego wniosek na przyszłość? Nie tracić czasu i nie bawić się w dostosowywanie stron pod wytyczne, bo jak ktoś się uprze to i tak coś znajdzie.

KATEGORIE: Case study, Filtry i bany
Comments (36)

zgłaszasz do ponownego rozpatrzenia tylko te sybdomeny? Może warto stworzyć jakąś stronkę pod domeną 4info.pl i zgłosić ją do ponownego rozpatrzenia. Może po prostu ban został nałożony na domenę główną i dlatego poleciały też wszystkie subdomeny.

chodzilo mi oczywiscie o domene 4info.org a nie 4info.pl 🙂

Nie zgłaszałam głównej domeny, bo od kiedy raz wystąpił problem jak się przez moją nieuwagę zaindeksowała (została chyba potraktowana jak zaparkowana i przez to wyindeksowała się całość), mam na niej blokadę przed robotami. Z tego co pamiętam to przy poprzednich problemach ją zgłaszałam i pisałam, że już ją zablokowałam, więc już się nie zaindeksuje.

Jeśli usuwałaś ją przez GWT i robots.txt, to po usunięciu dyrektywy z pliku, powinna się zaindeksować po zdjęciu bana. Także w tej dziwnej sytuacji, to chyba ostatnia sensowna rzecz którą można zrobić, czyli postawić coś na domenie głównej i wtedy zgłosić do ponownego rozpatrzenia.

Na głównej domenie nic nie ma, dlatego od początku powinnam była wstawić na niej blokadę. Zrobiłam to dopiero po wyindeksowaniu całości, ale wtedy to też nie wyglądało na jakiś ręczny ban tylko działanie automatyczne, skoro wszystko wróciło do normy tuż po wyindeksowaniu głównej domeny, bez czekania na rozpatrzenie zgłoszenia.

„postawić coś na domenie głównej i wtedy zgłosić do ponownego rozpatrzenia”
W takim przypadku niewiele różniłaby się od wcześniejszego wyglądu, bo wtedy stał na niej domyślny szablon hostingu. Ponieważ wcześniej problem zniknął po jej wyindeksowaniu, raczej nie będę chciała jej z powrotem przywracać do indeksu, tym bardziej z treścią w stylu „w budowie”.

No cóż… poczekam jeszcze na inne pomysły i zdecyduję, co zrobić.

Może problem jest ze znacznikiem h1 który jest ostylowany tak, że wygląda na „mniej znaczący” niż znacznik h2… Trochę naciągana teoria, ale…
A może te linki w „Podobne strony”
A może jednak najbardziej „przeskocz nawigację” – ukryte, miałem podobny przypadek u siebie.

Warto byłoby na domenie głównej (4info.org) coś postawić i umożliwić zaindeksowanie, choćby ładny napis „strona w budowie”, lub coś w stylu „zapraszam na dwie moje strony” i poniżej linki do nich.

W stopce masz literówkę depresjE.4info.org ;))))))))
Widać, że obie strony lobbują na rzecz e-lekarzy, ale gdyby chociaż połowa zapleczówek była tej klasy… Nie sądzę, aby mały h1, 12 powtórzeń słowa kluczowego, ukryty link do strony głównej i 5 linków tematycznych zasługiwało na taką karę. Za przeoptymalizowanie zgarniałem filtry (header włożony w H1, z altem i titlem złożonym z frazy pozycjonowanej z automatu dawał u mnie -50;))) ale nigdy bany…

na 99% to DC – pierwszy akapit na stronie głównej depresja.4info.org można znaleźć w całości na kilku innych stronach. Tylko i aż to mi przychodzi do głowy 🙂

Ja ze swojej strony zauważyłem również DC np. tutaj: depresja.4info.org/podzial-depresji.php, treść którą (w całości jeżeli się nie mylę) znajdziesz w pdf Neuroanatomia depresji. Niestety nie mam wystarczająco dużo czasu na sprawdzenie obu stron, ale mam nadzieję, że pomogłem 😉

Strona migreny wygląda ok (drugiej nie oglądałem). Blokujesz w robots.txt robota Yahoo (po co?), może dopisz dyrektywę Allow dla innych robotów.

Box z linkami do innych stron wygląda jak SWL – dopisz do każdego linka krótki opis.

Zrób porządek z domeną główną – odblokuj ją w robots.txt, wstaw jakiś kontent lub redirect na którąś z subdomen, zgłoś do GWT domenę z subdomenami, daj kilka linków.

Jeśli zależy Ci na czasie i nie zależy na domenie, przenieś serwisy na nowe domeny 🙂

Ten h1 wyglada sztucznie, a dodatkowo jest taki sam dla wszystkich podstron. Usun go, a h3 zmien na h1.

Niska jakość treści (bardzo mało informacji), strony stworzone przede wszystkim w celu umieszczania linków do innych stron.

Kilka osób pisało o DC, ale podane przykłady to akurat sytuacje, w których inne serwisy skopiowały treść ode mnie i część z nich podała nawet adres moich stron jako źródło.

Colin, poprawka – strony zostały stworzone przede wszystkim w celu informacyjnym i osobom cierpiącym na opisane na nich dolegliwości informacje te w pełni wystarczają. Nie widzę sensu w rozbudowie treści poprzez lanie wody tylko po to, żeby wyszukiwarki miały więcej „pożywki”. A nawet gdyby strony zostały stworzone tylko pod linki albo zarobek, to jaki to ma wpływ na przydatność strony dla użytkowników docelowych?

PS Jakość treści nie jest zależna od ich ilości.

Na stronach jest tak mało treści, że nie wystarczają one nikomu. Taka zawartość nie przechodzi nawet przez moderację w AdWords.

„Rozbudowa treści” polegająca na dopisaniu półautomatycznie wygenerowanych bzdur oczywiście nie pomoże.

To skąd te podziękowania od osób cierpiących w szczególności na migrenę i skąd w ogóle pomysł, że mogłabym próbować dopisywać automatyczne treści? Jedyne co mogę w drugiej kwestii napisać to to, że każdy sądzi po sobie.

Sorry, ale jeśli przygotowuję teksty samodzielnie, głównie na podstawie swoich doświadczeń to takie zarzuty są wręcz śmieszne.

Usuń te linki z lewej strony na dole i zgłoś stronę do rozpatrzenia.

Usuń może na razie Podobne strony.

I jeszcze jedna rzecz –

Zapis w robots.tx domeny głownej

User-agent: *
Disallow: /

Ponieważ jesteś ich właścicielką, a nie, jak w regionalnych, x.waw.pl może należeć do kogoś innego niż waw.pl, możliwe, że system uznał te strony za „persona non grata”.

ZMień zapis w pliku, postaw tam „coś” – i wtedy zobacz.

Przed opublikowaniem tego wpisu wyszła jeszcze jedna informacja, dlatego na razie czekam na reakcję na najnowsze zgłoszenie i wstrzymam się z jakimikolwiek zmianami. O szczegółach napiszę, jeśli właśnie to okaże się przyczyną bana.

Podstawy optymalizacji:
www. migrena.4info.org/
4info.org/migrena/
www. migrena.4info.org/index.php?fdsfds
www. migrena.4info.org/index.php?ffdsfsfsdf
etc.

Nigdzie nie znajdują się takie linki, nie było szans na ich indeksację. Poza tym, główna domena jest cała zablokowana przed indeksacją.

Gdyby Colin miał racje, połowa wizytówek z branży przemysłowej powinna dostać bana – kilka zdań o firmie, wypunktowany zakres usług, pięć linków do stron producentów materiałów wykorzystywanych w realizacji usług, do tego tekst ze strony głównej wklejony do 50 przypadkowych katalogów – od Onetu do PF 🙂
Widzisz, Lexy, musisz dodać parę wywiadów z różnymi specjalistami, poprosić kogoś o napisanie rozdziału pracy mgr na temat objawów i powikłań, dodać forum (moderowane!), umożliwić komentowanie każdej podstrony (bez możliwości dodawania linków!), założyć bloga, w którym opiszesz swoje codzienne przemyślenia o migrenie, konieczny będzie fanpejdż na fejsie i możesz ponownie zgłaszać stronki do rozpatrzenia:)
A, i zapomniałem – broń się od linkowania do stron, z którymi w jakikolwiek sposób możesz zostać powiązana ;P

Nigdzie nie twierdzę, że wizytówki firmowe powinny dostać bana. Jest to tylko nieprzemyślane uogólnienie mojego stwierdzenia. Głównym celem strony firmowej nie jest prezentacja treści, czego nie można powiedzieć o stronie z artykułami.

Wysoka liczba kliknięć w linki wychodzące na stronie z tak niskim ruchem tylko potwierdza, że strona istnieje przede wszystkim w celu linkowania do innych stron.

„na stronie z tak niskim ruchem”
A możesz sprawdzić w swojej szklanej kuli, jaki to niby niski ruch miała strona o migrenie? 😉

Odnoszę wrażenie, że bez względu na to, czy napisałabym, że 10% osób klika w te linki czy jest ich aż 80%, zawsze znalazłbyś dziurę w całym.

Mogę. Około 300 odwiedzin dziennie.

Niezbyt dokładna ta Twoja szklana kula 🙂 chociaż na stronę o tej tematyce byłby to duży ruch.

Mam jeszcze jedną podpowiedź dla osób zgadujących 🙂 Na tej domenie kiedyś stało jeszcze kilka stron, ale albo je przeniosłam albo zupełnie z nich zrezygnowałam i je wyindeksowałam. Bez względu na to, którą z nich próbowałam w ostatnim czasie zweryfikować, przy każdej w GWT pojawiało się info o łamaniu wytycznych.

Dlatego mi osobiście wydaje się że ban jest nałożony na główną domenę i zgłaszanie subdomen nic nie da:)

Obawiam się, że masz rację :/ Za 2-3 tygodnie może dowiem się czegoś więcej jak mi rozpatrzą zgłoszenie.

Między czasie możesz przeprowadzić test. Stworzyć nową subdomenę w domenie 4info.org i sprawdzić czy się zaindeksuje, jak nie to będzie wszystko jasne.

Też uważam, że problemem nie są same w sobie serwisy a domena.

Najprościej po prostu będzie wziąć jeden z serwisów wziąć przenieść na zupełnie nową domenę (nie na subdomeny). I zobaczyć czy ją zaindeksuję – chociaż chyba wszyscy wiemy, że zaindeksuje i nie będzie wtedy problemu, że niskiej jakości za mało tekstów, tylko dla linków itd.

Niestety nie wiadomo za co google przekreśliło tą domenę – ale jeżeli były tam inne serwisy – a może i różne 'testy’ były na nich przeprowadzane, ze może google nałożyło jakiś status trwałego (dłuższego) bana i domena po prostu musi odleżeć swoje – a to, że np. teraz postawisz forum na subdomenie i ją będziesz zgłaszać – to raczej nic nie zmieni.

Takie luźne rozważania 🙂

Ale najpierw odblokowałbym domenę główną w robots.txt 🙂 – a dopiero potem spróbowałbym powtórnego rozpatrzenia.
To albo to – przyczyna jest „gdzieś tutaj”

No w sumie odblokować to ją powinnam skoro ją zgłaszam 🙂 Zostawiłam tylko noindex.

Czy dobrze myślę, że strony na sub-domenach + całkowity brak treści na domenie głównej zgłoszonej do Google Webmaster Tools (zainstalowany WordPress i nic więcej) może się przyczynić do niskich pozycji stron na sub-domenach?

Witam jestem nowym użytkownikiem tego bloga. Mam pytanie nawiązując do tematu banów. Jak sprawdzić w google czy domena ma bana każdy wie wpisując np. site: czy też info: potem nazwę domeny. Czy analogicznie do tej zasady sprawdza się subdomeny? Bo sprawdzałem dziś swoje subdomeny z zaplecza i okazuje się według mojego sprawdzania, że też kilka z nich ma bana bo zarówno przy site jak i info jest zero. Proszę o fachową odpowiedź 😉

Pisząc subdomeny miałem na myśli domeny lokalne czyli po . z dodatkiem miasto. Z góry dziękuję za odpowiedź jak sie sprawdza takie domeny odnośnie ustalenia mają bana czy nie.

Mam pytanie dotyczące blokady w robots.txt. Mianowice mam subdomenę na której trzymam obrazki niektórych produktów i różnego rodzaju pliki a czasem jakieś stronki testowe. Chciał bym by google nie indeksował w ogóle tej subdomeny. Czy wystarczy coś w tym stylu:
Dissalow: subdomena.domena.pl/
czy może trzeba to zrobić inaczej? Był bym wdzięczny za info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2005-2023 SEO blog Lexy. All Right Reserved.