Błąd Google z 301

Od 2 tygodni (23/24 marca) borykam się z problemem dotyczącym indeksowania przez Google adresów, na których są ustawione przekierowania 301. W moim przypadku i na stronie znajomego, problem dotyczy sytuacji, w których główna domena przekierowuje na subdomenę, np. www.nauczaj.com ma ustawione przekierowanie 301 na www.angielski.nauczaj.com Rezultat jest następujący:
spadki-pozycji
Sytuacja wyglądała następująco… Po kilku latach prawidłowego indeksowania strony, Google z dnia na dzień zaindeksowało adres domeny głównej, mimo że w ustawieniach strony nic się nie zmieniło. Zaindeksowana została jednak tylko strona główna domeny www.nauczaj.com, więc w rezultacie dla fraz, na jakie pozycjonowana była strona główna, Google wyświetlało adres www.nauczaj.com, a dla fraz przypisanych do podstron, wyświetlało odpowiednie podstrony subdomeny www.angielski.nauczaj.com. Również po wpisaniu poniższej komendy w Google, wyświetla się adres domeny głównej.
info
Dla części fraz zmiana nie polegała wyłącznie na podmianie wyświetlanego adresu, ale także wiązała się ze spadkiem pozycji. Dodatkowo skutkowało to powiadomieniami w narzędziach dla webmasterów o znaczącym spadku ruchu dla zweryfikowanych stron.

Dzisiaj pojawił się kolejny problem widoczny na pierwszym ze screenów. Tym razem Google zaindeksowało kilka podstron w domenie nauczaj.com. Teraz w SERPach jest kompletny miszmasz, bo w zależności od frazy Google wyświetla jeden z 3 formatów adresów:

  • www.angielski.nauczaj.com (niektóre podstrony – zaindeksowane są 194 podstrony)
  • www.nauczaj.com (strona główna – zaindeksowana jest tylko ona)
  • nauczaj.com (niektóre podstrony – zaindeksowanych jest 256 podstron)

Jak tylko pojawił się problem, rzuciłam temat na polskim forum Google dla webmasterów – tam jednak próbowano doszukać się błędów na stronie lub naruszenia wytycznych i nałożenia filtra w związku z nimi. Napisałam o tym także na społeczności Google+, gdzie poznałam zdanie Johna Muellera na ten temat:

I looked into the details of those two URLs and from what I saw it was just normal, temporary fluctuations as you might see with any change of canonical. If you have a preferred URL that you want to use, I’d recommend placing a rel=canonical on the page for it (also, personally I’d prefer to have the shorter/nicer URL as canonical, but you might have reasons not to do that).

Tłum.: Przyjrzałem się dokładnie tym 2 adresom i z tego co widzę, to zwyczajne okresowe wahania pozycji jakie możesz zobaczyć przy jakichkolwiek zmianach z kanoniczną wersją strony. Jeśli wybrałaś adres docelowy, jakiego chcesz używać, zalecałbym zamieścić na stronie rel=canonical (poza tym, osobiście wolałbym krótszy/ładniejszy adres jako kanoniczny, ale możesz mieć powody do tego, aby wybrać inny).

W innym komentarzu wspomniał on o tym, że Google mogło zauważyć, że użytkownicy linkują do głównej domeny i dlatego wyszukiwarka zaindeksowała ten adres. O ile do www.nauczaj.com faktycznie prowadzą jakieś stare linki sprzed X lat, o tyle do drugiej z moich domen nie prowadził ani 1 link. Po dalszych moich odpowiedziach sprawa miała zostać przekazana dalej, jednak nadal nie mam żadnej informacji zwrotnej w tej sprawie.

Dotychczas sprawdziłam 2 z 3 dostępnych rozwiązań (na drugiej z moich stron, więc na omawianej tutaj możecie nadal zobaczyć, jak obecnie wygląda ona w SERPach):

  • usunięcie z indeksu strony przekierowującej – zweryfikowałam w narzędziach dla webmasterów adres głównej domeny i skorzystałam z opcji Optymalizacja strony -> Usuń adresy URL. Po ok. 2 godzinach, jak tylko domena główna została wyindeksowana, subdomena wróciła na stare pozycje. Niestety efekt taki był chwilowy, ponieważ po kilku dniach wyindeksowana została także strona główna subdomeny (tak jakby Google uznało, że skoro usuwam z indeksu domenę główną, to żądanie dotyczyło także strony głównej subdomeny), po czym musiałam przywrócić główną domenę do indeksu. Sam John również odradzał stosowanie tego narzędzia na usunięcie problemów z 301;
  • stworzenie strony na głównej domenie – usunęłam przekierowanie 301 z głównej domeny i utworzyłam na niej stronę „matkę” z najważniejszymi informacjami o zawartości subdomen oraz linkami do nich. W momencie jej zaindeksowania, do indeksu wróciła także strona główna subdomeny i na razie nie pojawiają się kolejne problemy z nią. Nie mam jednak pewności, że znowu nie pojawią się problemy z zaindeksowaniem np. wersji bez „www”.

Rozwiązaniem, którego jeszcze nie zastosowałam, jest zalecany przez Johna rel=canonical, z którym chciałam się wstrzymać do momentu sprawdzenia drugiej ze wspomnianych opcji. Mogłam również przenieść zawartość najważniejszej subdomeny na domenę główną – efekt zapewne byłby taki sam jak przy 2 opcji.

W tym temacie o podobnych problemach pisały także inne osoby i okazuje się, że problem dotyczy także przekierowań pomiędzy wersjami z i bez „www”, nawet jeśli oprócz 301 ustawiono domenę preferowaną w narzędziach dla webmasterów.

Na koniec mam 1 uwagę i 1 pytanie do czytelników:

  • jeśli dostaniecie info o spadku ruchu, lub zauważycie spadki pozycji, w pierwszej kolejności sprawdźcie, jaki adres Waszej strony wyświetla się w Google;
  • czy używając rel=canonical w takich przypadkach, również macie problemy z indeksacją docelowych adresów?
KATEGORIE: Pozycjonowanie stron
Comments (14)

o prosze, mam dokladnie to samo na jednej ze stron. jakis tydzien temu GWT poinformowalo mnie, ze wykrylo wiele nieistniejacych stron na witrynie new.biebrza.com (blad 404), olalem to.

dzis po przeczytaniu twojego wpisu widze witryna przestala byc indeksowana na new.biebrza.com, a jest na http://www.biebrza.com. www. biebrza to stary format adresu, ktory dzialal jakies 2-3 lata temu. potem z klientem zrobilem nową wersje strony, umiescilem pod adresem new.biebrza.com, a w htacccess starego adresu (www. biebrza…) ustawilem przekierowania 301 na odpowiednie podstrony w nowej domenie.

w google dzialalo to swietnie: od razu zindeksowal wszytsko co trzeba pod adresem new.biebrza. dzis widze ze wrocil stary adres (a czesc fraz jest nadal pod nowym)

nie wiem tylko w czym to przeszkadza. ruch na stronie nie spadl wiec na razie nie zamierzamy nic robic. powinnismy sie obawiac czegos?

To dodam od siebie, że mam (miałem) podobnie w dwóch przypadkach. Jest przekierowanie 301 z domeny A na domenę B (od ponad roku) i w lutym strona B znika a pojawia się w serpach domena A… dodatkowe linki dla domeny B na obecną chwilę załatwiły sprawę.
Borykam się jeszcze z drugim przypadkiem…linkowanie nie daje na razie rezultatów

U siebie również zauważyłam duże spadki, ale nie przyglądałam się temu bliżej. Dlatego muszę popatrzeć o co chodzi i przede wszystkim dokładnie zapoznać się z tym artykułem, by wszystko zrozumieć.

Zauważyliśmy podobne problemy z 301 w ramach wewnętrznych przekierowań na dużym serwisie.

Mam serwis który był pozycjonowany w taki sposób, że stworzyłem kilka subdomen, dałem 301 na domenę i linkowałem te subdomeny.
Wszystko było ok aż do ostatnich dni marca.
totalny filtr.

„poznałam zdanie Johna Muellera na ten temat”
– chyba raczej „nie na temat”… Co ma canonical do 301?
Przy stornie jednego z klientów mam podobny problem, mniej-wiecej od tego samego czasu. Czyli wygląda na bug na większą skalę, a nie pojedynczy przypadek.

No właśnie pisałam Johnowi, że mam ustawione przekierowanie 301, a on zalecił mimo wszystko canonicala. Moim zdaniem to bez sensu, bo canonical służy do czegoś innego i nawet w pomocy Google na ten temat jest informacja o tym, aby używać go do wskazania preferowanej domeny tylko w ostateczności, kiedy technicznie nie ma możliwości zastosować 301. Ja wczoraj na swojej stronie dodałam canonicala, więc zobaczymy czy coś się poprawi.

To błąd, czy celowa ingerencja w algorytm? Moje strony też są widoczne w indeksie. Całe szczęście nie przeskakują wyników moich głównych domen.

Hello. Czy ktoś wie co to jest wszystko o tej sprawie akceptacji plików cookie ? Czy to bezpieczne?
 
Dzięki za odpowiedź

Póki co canonical pomógł 2 domenom – po kilku dniach od wstawienia, do SERPów wracają docelowe adresy.

gdzie dokladnie wstawilac canonical? w head danej strony?

Powinien się znajdować w sekcji META.

hm..trochę późno ale nie zawsze jest czas na przeglądanie..wracając do dyskusji
Zawsze canonical. Też nie stosowałem, ale od jakiegoś roku wyrobiłem sobie nawyk i wpisuje ten parametr, czerpie wiedzę od Dannego Dovera – http://www.dannydover.com/ a on zaleca canonical. No i faktycznie to działa. Podsumowując – w metatagu canonical a przez htaccess ustawienie – jednolite – albo dla www albo bez www.

Witam ,

czy mógłbym prosić o ponowne wklejeniu kodu canonical jaki powinien znajdować się w sekcji meta , stronkę mam postawioną na wordpressie i mam właśnie również taki problem , pojawiła się stara domena , nową (tylko stronę głowną) google wyindeksowało , mam nadzieję że to pomoże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2005-2023 SEO blog Lexy. All Right Reserved.